Yandex, harita servislerini kurumlara açıyor

Türkiye’nin en aktüel harita alt yapısı sağlayıcılarından biri olan Yandex, harita alanındaki birikimi, tecrübesi ve teknolojisiyle firmaların harita gereksinimlerini karşılayacak yeni bir iş koluna adım attı. Yandex, harita altyapısına muhtaçlık duyan kurumların web, taşınabilir yahut intranet servisleri için “Yandex Haritalar API Teknolojileri” hizmetini kullanıma sunmaya başladı. Yandex Haritalar’ı web sitelerine yahut taşınabilir uygulamalarına entegre eden kurumlar bu entegrasyon sayesinde kendi platformları üzerinden haritada arama, rota oluşturma, trafik yol durumu bilgisi paylaşma üzere ayrıcalıklı hizmetleri sunabiliyor, “geocoding”, “distance matrix” üzere ileri tahlillerden de faydalanabiliyor.

Yandex, harita servislerini kurumlara açıyor

Türkiye’nin en tanınan navigasyon uygulaması Yandex Navigasyon’la kullanıcıların hayatını kolaylaştıran Yandex, sunduğu yeni bir hizmet sayesinde kurumların da kıymetli bir gereksinimine tahlil getiriyor. Navigasyon ve harita uzmanı Yandex, Türkiye pazarına yeni sunduğu “Haritalar API Teknolojileri” hizmeti sayesinde bilhassa telekomünikasyon, bankacılık, lojistik ve süratli tüketim dallarında faaliyet gösteren kurumların bütün harita gereksinimlerine 360 derece bir tahlil getirmeyi hedefliyor.

API (Application Programming Interface) ismi verilen uygulama programlama arayüzü ile Yandex Haritalar’ın kurumların web yahut taşınabilir sistemleriyle entegre olmasını sağlıyor. Harita alt yapısına muhtaçlığı bulunan firmalar, Yandex Haritalar API’sini web sitelerine yahut taşınabilir uygulamalarına entegre edebildiği üzere haritada arama, rota oluşturma, trafik yol durumu üzere hizmetleri de çabucak ve uygun fiyatlar ile kullanmaya başlayabiliyor. Coğrafik koordinatların adres çözümlemesini sağlayan “geocoding” özelliği yahut varış noktası kombinasyonlarının yapılabildiği “distance matrix” üzere ileri tahliller de Yandex Haritalar API’si ile sunulan hizmetler ortasında yer alıyor.

“Harita servislerine gereksinim duyan birçok dala hizmet vereceğiz”

Yandex Türkiye Ülke Müdürü Onur Karahayıt şunları söyledi: “Yandex’in Türkiye’de gösterdiği başarıyı B2B (business to business) alanına da taşımaya kararlıyız. Yeni oluşturduğumuz iş geliştirme ünitesiyle telekomünikasyon, bankacılık, lojistik, süratli tüketim üzere harita servislerine muhtaçlık duyan birçok bölüme hizmet vermeyi hedefliyoruz. 2012 yılından beri Türkiye’nin harita bölümüne liderlik etmiş olmanın sağladığı birikimin yanı sıra, pazar dinamiklerine nazaran belirlenmiş uygun fiyat siyasetimiz, yazılım geliştiricilerine sağladığımız mahallî takviye ve kurumların neredeyse tüm gereksinimlerine 360 derece tek bir eser portföyüyle karşılık verebilen teknolojimizin Türkiye’de Yandex’i rakiplerinin bir adım ötesine taşıdığına inanıyoruz.”

Milyonlarca kullanıcı haritaya katkı sağlıyor

“Yandex Haritalar API Teknolojileri” ile firmalar yaklaşık 15 milyon adres noktası ile Türkiye’nin en kapsamlı data tabanından yararlanma ayrıcalığını elde ediyor. Yandex Haritalar’da ayrıyeten, 1 milyon km yol ağı ve 3 milyon kurum (POI) bilgisi ile eşsiz bir içerik bulunuyor. Yandex Navigasyon kullanıcılarının gücü, harita alt yapısını daha da zenginleştiriyor. Yandex Navigasyon’un Türkiye’deki 4 milyon kullanıcısı sayesinde, Yandex Haritalar’ın lokasyon veritabanı kullanıcılar tarafından her gün güncelleniyor.

Şu an Yandex Haritalar API’lerini kullanan kuruluşlar ortasında; Getir, BiTaksi, Radyo Trafik, Hürriyet Emlak, iTaksi üzere onlarca kurum yahut tertip yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu