Yandex Haritalar 1 milyon kilometre yol uzunluğuna ulaştı

Yandex, haritalarını geliştirirken Map Editor servisi ile en büyük dayanaklardan birini de istekli kullanıcılarından alıyor. Birinci yaşını kutlayan Yandex Map Editor servisini kullanan 6 bine yakın istekli kullanıcı harita üzerinde yaklaşık 230 bin düzenleme yaptı.

Yandex Haritalar 1 milyon kilometre yol uzunluğuna ulaştı

Hem kullanıcıların hem de kurumların hayatını kolaylaştıran Yandex Haritalar, büyümeye devam ediyor. Evvelki periyotlarda lokal partnerlerden takviye alırken, Şubat 2018 itibariyle Türkiye’de kendi haritasını kullanmaya başlayan Yandex, bu alana yaptığı büyük yatırımla Türkiye’nin en gelişmiş harita data tabanını oluşturdu. Yandex yeni altyapısı sayesinde, her hafta haritalarını birden fazla kere güncellerken, daima değişen, kapanan ya da açılan yollar en şimdiki haliyle kullanıcılara ulaşıyor.

Yandex Haritalar, yapılan düzenlemelerle Türkiye genelini kapsayan 1 milyon kilometrenin (1.014.088 km) üzerinde yol uzunluğuna ulaştı. 14 milyonun üzerinde kapı numarası bilgisinin yer aldığı Yandex Haritalar’da, tıpkı vakitte 3 milyon kurum bilgisi bulunuyor. Yandex Haritalar’daki 360 bine yakın yaya yolunun toplam uzunluğu ise 21 bin kilometreyi geçiyor.

6 bine yakın istekli kullanıcı harita düzenlemesi yapıyor

Yandex, haritalarını istekli kullanıcılarının yardımıyla geliştiriyor. Kullanıcılarının bu alanda katkısını sağlamak için Map Editor servisini geliştiren Yandex, bir yılda muvaffakiyet hikayesine imza attı. Yandex’in Temmuz 2018’de kullanıma sunduğu Yandex Map Editor servisi, internet üzerinde harita çizebilen binlerce şahsa ulaştı. Türkiye’nin dört bir yanından 6 bine yakın kullanıcı 230 bine yakın düzenleme yaptı. İstekli kartograflar üzere çalışan kullanıcıların katkısıyla bomboş mahalleler dolduruldu, yollar yapıldı, kurumlar yanlışsız adreslere yerleştirildi. Yandex Map Editor Türkiye gönülleri bu adreste buluşuyor: https://mapeditor.yandex.com.tr/ 

Yandex, harita alanındaki birikimi, tecrübesi ve teknolojisiyle kullanıcıların yanı sıra kamudan özel kesime kurumların da harita gereksinimlerini karşılıyor. Yandex, harita altyapısına gereksinim duyan kurumların web, taşınabilir yahut intranet servisleri için “Yandex Haritalar API Teknolojileri” hizmetini sunuyor. Yandex Haritalar’ı web sitelerine yahut taşınabilir uygulamalarına entegre eden kurumlar bu entegrasyon sayesinde kendi platformları üzerinden haritada arama, rota oluşturma, trafik yol durumu bilgisi paylaşma üzere ayrıcalıklı hizmetleri sunabiliyor. Kurumların verimliliğini artıran Yandex Haritalar API Teknolojilerinden; telekomünikasyon, bankacılık, lojistik, süratli tüketim üzere harita servislerine gereksinim duyan birçok bölüm yararlanabiliyor.

Başa dön tuşu