Yandex için alınan karar tartışma yarattı

Rusya’nın en büyük teknoloji şirketlerinin başında gelen Yandex, çalışmalarını Hollanda üzerinden yöneteceğini açıkladı.

Yandex ve Vk üzere daha pek çok Rus menşeli şirket, Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa Birliği ve AB yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı. Memleketler arası manada pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmek istediğini belirten Yandex, Rusya’da yürüttüğü çalışmalarını Hollanda üzerinden gerçekleştireceğini belirtti.

Yandex, Hollanda’ya taşınıyor

Arama motoru olarak çalışmalarına başlayan Yandex, reklamcılık önde olmak üzere harita, e-ticaret, bulut yedekleme ve otonom araç yazılımı üzere çalışmalarıyla alanını genişletti. Rusya’nın önder şirketlerinden biri olarak nitelendirilen Yandex, çalışmalarının büyük bir kısmını ülke dışına taşımak için çalışmalara başladığını duyurdu. On yılı aşkın vakittir Yandex NV holdingi kendi bünyesinde barındıran Hollanda, yeni süreçte artık şirketin genel merkezi olacak. Husus ile ilgili açıklama yapan Yandex yöneticileri,

Mevcut jeopolitik ortam ışında, Yandex ailesinin mülkiyetini ve idaresini tekrar yapılandırmak için stratejik bir süreç başlattık” dedi.

Konu hakkında tahlil çalışmaları yapan takım, Yandex NV’nin Rusya dışında şoförsüz teknoloji, bulut, edtech ve bilgi etiketleme çalışmalarıyla ilgilenirken, Yandex markasının çekileceğini düşünüyor. Rus devletine ilişkin olan haber ajansı TASS, duyuruyu Yandex’in Rusya’dan çekildiği halinde yaptı. Yandex NV idare heyetinin bu husustaki planı, Yandex’in kimi işlerini devretmesinin, şirketin Rusya’nın dışında çalışmalarını gerçekleştirebilmesi ve büyümesi için tek talih olduğunu kabul ediyor. Rus hükümetinden mevzuyla ilgili şimdi bir açıklama yapılmadı. Fakat yakın vakitte husus hakkında yeni bilgilerin elde edilmesi bekleniyor. Yandex tarafından yapılan açıklamada ise şu sözler yer aldı:

Rusya’dan bağımsız olarak belli hizmetlerin (otonom sürüş teknolojileri, bulut bilgi süreç, data etiketleme ve edtech dahil) milletlerarası kısımlarının geliştirilmesi için çalışma yürüteceğiz. Muhakkak yönetişim ögelerinin devredilmesi de dahil olmak üzere, Yandex NV’nin Yandex Kümesindeki öbür tüm işletmelerin (arama ve reklamcılık, mobilite, e-ticaret, yemek teslimatı, teslimat, cümbüş hizmetleri ve Rusya ve memleketler arası pazarlardaki başkaları dahil) mülkiyetini ve denetimini elden çıkarmayı planlıyoruz. Şirketin denizaşırı operasyonlarının bir kısmını Yandex NV’ye bırakılacak, geri kalanı ise Rusya’daki Yandex idaresine geçecek.”

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu