Yapay zekaya bağlı 143 yeni meslek ortaya çıkacak

Yapay zeka sayesinde birçok farklı alanlarda yapılan çalışmalar yeni mesleklerin doğmasına sebep olacak.

Yapay zekaya bağlı 143 yeni meslek ortaya çıkacak

Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Dr. Şebnem Özdemir yakın gelecekte yapay zekaya bağlı olarak en az 143 yeni mesleğin ortaya çıkacağını belirtti. Dijitalleşmeyle birlikte kazanılan bilgi ve tecrübelerin mesleklerde değişim yaratacağını söyleyen Özdemir akıllı konut tasarım yöneticisi, insan-robot grup yöneticisi üzere mesleklerin geleceğin meslekleri olacağını belirtti.

İstinye Üniversitesi İdare Bilişim Sistemleri Kısmı Lideri Dr. Şebnem Özdemir yaptığı açıklamalarda yapay zeka ile bilgi sürece odaklı ortaya çıkacak yeni mesleklerin ortak noktasının yapay zeka olacağı belirtilirken, ortaya çıkacak meslekler ortasında trol yuvası tespit uzmanı, akıllı mesken tasarım yöneticisi, dijital terzi, dijital terapist, robo psikolog üzere mesleklerin olacağını belirtti.

Yeni meslekler hangileri olacak?

Dr. Şebnem Özdemir ve Doç. Dr. Deniz Kılınç tarafından kaleme alınan Geleceğin Meslekleri: Dijital Dönüşüm, Data Bilimi, Yapay Zekâ isimli kitapta tam 143 tane meslek hakkında bilgiler yer alıyor. Kitapta bu mesleklerin 27 adedine geniş kapsamlı yer verilirken, Bu mesleklerde yer almak isteyenlerin ne cins marifetlere sahip olması gerektiği, bu meslekleri oluşturan noktaların neler olduğu da kitapta yer alıyor.

Başa dön tuşu