Yeni kimliklerle para çekilebilecek

Birçok Türk vatandaşı tarafından kullanılan çipli kimlik kartları ile yeni bir devir başlıyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, çipli kimlik kartlarının tüm kimlik doğrulama uygulamalarında kullanılması için yönetmelik yayınlayacak. Dijital Dönüşüm Ofisi, bir mühlet evvel dijital kimlik kartlarına sertifika eklenmesi için çalışma başlatmıştı.

Yeni kimliklerle para çekilebilecek

CNNTürk’ün haberine göre İçişleri Bakanlığı ile uyum halinde yürütülen çalışmayla yeni kimliklerle elektronik ortamda dokümanlar imzalanabilecek, ATM’lerden para çekilecek, ödeme yapılacak.

Noterde de geçerli olacak

Noter ve sıhhat hizmetleri alınabilecek. Milletlerarası standartlarda elektronik imza altyapısına sahip olan kimlik kartlarının bu özelliği sayesinde her türlü elektronik imza süreci, kimlik kartlarıyla yapılabilecek.

Uygulama birinci olarak pilot vilayetlerde uygulanacak

Elektronik imza atılmasına imkan veren kimlikler sayesinde elektronik ortamda imza gerektiren her türlü süreç internet üzerinden gerçekleştirilecek. Bu durumun makus maksatlı kullanılmaması içinde pin ve biyometrik data ögeleri ile hem kimlik doğrulama hem de e-imza uygulaması yapılacak. Uygulamalar öncelikli olarak belirlenen pilot kurumlar ve vilayetlerde uygulanacak.

Yeni hizmetin ne vakit denemeye başlanacağı konusunda net bir bilgi verilmedi.

Başa dön tuşu