Yenilenebilir enerjide Türkiye ön sıralarda!

Uluslararası Güç Ajansı Lideri Fatih Birol, Türkiye’deki yenilenebilir güç kaynakları hakkında dikkat cazip açıklamalarda bulundu.

Birol’un belirttiği üzere Türkiye, yenilenebilir güç konusunda çalışmaları karşısında başkan ülkeler ortasında yer alacak. Memleketler arası Güç Ajansı (IEA), kısa bir müddet evvel “Yenilenebilir Güç Kaynakları 2022 – Renewables 2022” raporundan kelam etti. Kelam konusu bu raporda 2022-2027 yılları ortasındaki 5 yıllık müddet içerisindeki yenilenebilir güç dönüşümü hakkında detaylı bir tahlil etmiş ve bu mühlet içerisinde yenilenebilir gücün, önder global elektrik gücü olacağından kelam etmişti. IEA Lideri Fatih Birol, birebir vakitte Türkiye’nin yenilenebilir gücü ile ilgili değerli bilgiler aktardı. Türkiye, yenilenebilir güç noktasasında sıralamanın birinci 10’unda yer alacak. 

Türkiye üst sıralarda yer alacak

Dünyada yaşanan yenilenebilir güç büyümesinin Türkiye’de de yaşandığından kelam eden Birol, IEA’nın Türkiye hakkındaki öngörülerini aktardı. Buna nazaran ise Türkiye, yenilenebilir güç konusunda 5 yıl içerisinde yüzde 64 oranında büyüme sağlayacak. Bu büyüme ile bir arada Türkiye, Avrupa’da yenilenebilir güç konusunda dördüncü büyük pazar pozisyonuna ulaşacak ve dünya genelinde ise onuncu sırada yer alacak. Türkiye’nin yenilenebilir güç noktasında temel kaynağı ise rüzgar ve güneş gücü olacak. Tıpkı vakitte, Türkiye’deki jeotermal güç büyümesinin de güçlü olduğu ve bu mevzuda ise Türkiye’nin Endonezya ile önder olduğunu belirtti.

IEA’nın paylaştığı rapora nazaran Türkiye’nin 2027 yılındaki yenilenebilir güç gücü 90 GW düzeyine kadar ulaşacak. Toplam kapasite artışında ise en büyük kaynak yüzde 49 oranla güneş gücü olurken yüzde 24 hisse ile rüzgar gücü de kullanılacak. Son yıllarda Türkiye’nin yenilenebilir güç hakkında yaptığı çalışmalar ve yatırımlar artmış gösterdi. Şayet bu çalışmalar devam ettirilirse Türkiye, 2027 prestijiyle Çin, ABD, Hindistan, Almanya, Brezilya, İspanya, Japonya, Avustralya ve Birleşik Krallık’ın akabinde yenilenebilir güç kapasitesine sahip olan ülkeler ortasında ise birinci on ismin ortasında yer alacak.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu