Yerli epilepsi uygulaması inEpilepsy tanıtıldı

Türkiye’de yerli geliştiriciler ve alanında uzman tabipler tarafından üzerinde çalışılan inEpilepsy uygulaması tanıtıldı. inEpilepsy, yerli epilepsi uygulaması olarak duyuruldu.

Epilepsi, yalnızca hastalığı yaşayanları değil, yakınlarını da endişelendiren sıhhat sıkıntılarından birisi. Bu rahatsızlığın daha hafif bir formda geçirilmesi ve mümkün durumlarda durumun öğrenilmesi ismine özel bir uygulama geliştirildi. Yerli epilepsi uygulaması olarak tanıtımı yapılan inEpilepsy uygulaması artık hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde destekleniyor.

inEpilepsy nedir, ne işe fayda?

inEpilepsy, kullanıcıların epilepsi hastalığında ömür konforunu arttırmayı amaçlıyor. Nöbetleri takip eden uygulama, nöbetten 180 saniye evvel hasta ve yakınlarını bilgilendirebiliyor. Görsel ve ses ile yapılan bu ikazlar sayesinde nöbet sırasında hastanın inançta kalması sağlanabiliyor. Fiyatsız olarak kullanıma sunulan uygulama, tüm kullanıcılar tarafından tercih edilebilir. Şayet uygulamayı indirmek istiyorsanız aşağıdaki kontakları kullanarak aygıtınıza çabucak inEpilepsy uygulamasını kurabilirsiniz.

Android için inEpilepsy indir

iOS için inEpilepsy indir

inEpilepsy geliştiricileri kimler?

inEpilepsy’nin geliştirilmesinde Nöbet Algılama ve Takip Yazılımı olarak bilinen bir yazılım kullanıldı. Kullanıcıların tek başına ya da uzakta olduğu durumlarda harita üzerinden yer bildirimi yapabilen inEpilepsy, böylelikle acil durumlarda yardım alınmasını da kolaylaştırıyor. Uygulama ile ilgili tanıtımı yapan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Kolu üyesi Prof. Dr. Eşref Akıl, hususla ilgili ayrıntıları şöyle aktardı;

“Dünyada en fazla mağduriyet oluşturan hastalıklardan birisi olan epilepsi, doğuştan vefata kadar her devirde yaşanabiliyor. Büsbütün Türk yazılımı ile geliştirilen inEpilepsy uygulamasında bilgiler yapay zeka ile işlenerek, epilepsi hastalarının geçirdikleri nöbetler ayrıştırılıyor ve kriz gelmeden 180 saniye öncesine kadar erken ikaz alarmı oluşturuluyor. Bu sayede hastanın bulunduğu yerde kendini inançlı bir duruma alması sağlanıyor ve nöbetlerini inançlı alanlarda geçirmelerine dayanak oluyor”

Uygulamanın geliştirilmesinde yer alan Insense Yazılım’dan Assoc. Prof. Dr. Ömer Faruk Ertuğrul şunları söyledi; ”Epilepsi hastası olan ayda birden fazla nöbet geçiren, nöbetlerini şiddetli olarak nitelendiren, dünya çapında 65 milyon kişi bu uygulamadan yararlanabilecek. Epilepsi krizleri için geçen her bir saniye çok değerli. Bizler de bu şuurla hareket ettik. Epilepsi nöbeti gelmeden 180 saniye evvel kullanıcıları uyaran uygulamamız ile hastalar erken ikaz sayesinde nöbetlerini inançlı bir formda atlatabilecek. Uygulamamız üzerindeki geliştirmelerimizi nizamlı olarak yapıyoruz. Önümüzdeki periyotta alacağımız yeni yatırımlarımız ile uygulamayı geliştirmeye ve epilepsi hastalarının hayat konforlarını düzgünleştirmeye devam edeceğiz” dedi.

inEpilepsy ile hasta takibi yapılacak

inEpilepsy uygulaması tanıtımı

Uygulama, hasta takibi yapacağı için tabip denetimlerinde de fonksiyonel. Ayrıyeten hastaların ilaç takibi ve hatırlatmalar konusunda bilgi alabilmesi de mümkün. İngilizce lisanıyla küresel olarak tanıtımı yapılan ve dünya genelindeki tüm kullanıcılara açılan uygulamanın alanında öne çıkması bekleniyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu