Yerli helikopter Gökbey göklerde!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, başkanlığın başlattığı Gökbey Projesi kapsamında TUSAŞ tarafından tasarlanıp üretilen ikinci prototip helikopter, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden alınan müsaade çerçevesinde, birinci sertifikasyon uçuşunu muvaffakiyetle gerçekleştirdi.

Yerli helikopter Gökbey göklerde!

Konuya ait Twitter’dan paylaşımda bulunan Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir de “TUSAŞ tarafından yerli ve ulusal olarak geliştirilen Gökbey helikopterimiz, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün verdiği uçuş müsaadesi ile birlikte birinci sertifikasyon uçuşunu gerçekleştirdi.

45 dakika süren uçuşla projede kıymetli bir evre daha geçildi. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” sözünü kullandı. 

Yerli imkanlarla geliştirilip üretilen birinci genel gaye helikopteri olan Gökbey’in birinci prototipi, birinci test uçuşunu 2018 Eylül’de yaptı. İkinci prototipin bugünkü uçuşuyla ise 2021’de tamamlanması hedeflenen sertifikasyon uçuş testlerine başlandı. Gökbey helikopterinin, sertifikasyon sürecinin tamamlanmasının akabinde seri üretime geçilmesi öngörülüyor.

En güçlü iklim ve coğrafyalarda, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz şartlarında aktif bir halde faaliyet gösterebilecek olan Gökbey Genel Gaye Helikopteri, ulusal imkan ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanıp ve üretiliyor.

Başa dön tuşu