Zincir marketlerdeki fiyatları karşılaştırmaya yarayan uygulama geliyor!

Son yıllarda market eserlerde artan fiyatlar vatandaşı sıkıntı duruma sokarken, zincir marketlerin tıpkı eseri farklı fiyatlarla satışa sunması da dikkatlerden kaçmıyor.

Ticaret Bakanlığı, bu mevzu hakkında çalışmalara başladı ve vatandaşların zincir marketlerdeki fiyatları karşılaştırabilecekleri bir sistem geliştirmeye karar verdi. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemenin uygulanması halinde, marketler bilgi paylaşımı yapmak zorunda kalacaklar.

A101, BİM, ŞOK, Migros, Carrefour üzere zincir marketlere yönelik yapılan yeni düzenleme yürürlüğe girdi ve market alışverişlerinde böylece yeni bir periyot başlıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme kapsamında kullanıcılar yakın vakit içerisinde Ticaret Bakanlığı tarafından geliştirilen uygulama üzerinden zincir marketlerdeki fiyatlar üzerinde karşılaştırma yapabilecekler. Bugün yayımlanan düzenleme ile birlikte zincir marketlere yönelik bilgi paylaşımı mecburiliği geliyor. O denli ki şube sayısı 200’ün üzerinde olan marketler raflara dizdikleri eserler ve şubeleri ile ilgili bilgileri Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan sistem aktarmak konusunda zorunu olacak. 

Karşılaştırma uygulamasıyla denetim yapılacak

Ticaret Bakanlığı bu bilgileri kamu kurum, kuruluş ve kamuoyu ile paylaşma hakkına sahip olacak. Eserlerin fiyatlarının karşılaştırılmasına dair ortaya çıkan bu uygulama hakkında, “Perakende ticaretin aktif ve sürdürülebilir rekabet kurallarına nazaran yapılmasına yönelik siyasetlerin geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkan sağlanması amacıyla” bu uygulamanın geliştirildiği belirtildi. Kelam konusu bu uygulamanın isminin ne olacağı ve çıkış tarihi hakkında şimdi bilgi paylaşılmadı. Husus hakkında elde edilen bilgiler şu an için bu kadardır.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu