2019 Kadir Gecesi ne zaman?

Mübarek Ramazan ayının son on gününe yaklaşırken, Kuran’ın indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi için geri sayım başladı. Kur’an’ı Kerim’in Allah tarafından Cebrail aracılığıyla HZ. Muhammed’e vahyedilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesinin 2019 yılında ne vakit olduğu ve hangi güne denk geldiği merak ediliyor.

2019 Kadir Gecesi ne vakit?

İslam alemi için büyük kıymet arz eden Kadir Gecesinin aslında tam günü kesin olarak bilinmiyor, fakat Peygamber efendimiz bu bin aydan daha güzel geceyi Ramazan’ın son on gününde aramayı tavsiye etmiştir. Bunun yanında her yıl Kadir Gecesi Ramazan ayının 27. Gününde idrak edilmektedir. “Kadir Gecesi ne vakit?” sorusunun karşılığını bulmak için Diyanet takvimine baktığımızda, ramazan ayının 27. Gününü işaret ettiğini görmekteyiz. Yani Kadir Gecesi bu yıl 31 Mayıs 2019 gününü 1 Haziran’a bağlayan gece idrak edilecek.

Kadir Gecesinin kıymeti nedir?

Diyanet İşleri Başkanlığı kaynaklı bilgilere bakıldığında, Peygamber efendimiz (s.a.v) daha evvelki ümmetlerden bin sene cihad eden insanları düşünüp, benim ümmetimin ömrü kısadır, az ibadet ederler diye üzülünce, Allahü teâlâ, (Kadir gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibinin gönlünü ferahlandırdı. Kadir gecesi, her yıl Ramazan ayının 27. Gününde idrak edilmektedir. Kadir Gecesin değerli kılan ise, Kur’an-ı Kerim’in birinci o gece indirilmeye başlanmış olmasındandır.

Bu özel gecede melekler yeryüzüne inerken rahmet ve rahmet ile inerler, Kuran okunduğu vakit melekler yeryüzüne inerler. Şeytan bu gece Müslümanlara kötülük yapmaya ve eziyet vermeye güç yetiremez. Bu gece her iş için bir selamet ve saadet gecesidir. Bu gece çakıl tanelerinden daha çok sayıda melekler yeryüzüne inerler. Bu gece ibadet edip, gündüz oruç tutmak, gece kıyam etmek (geceyi ibadetle geçirmek) bin aydan daha güzeldir.

Kur’an’da Kadir Gecesinden Kadir Suresi’nde bahsedilmiştir:

1. Elbet ki biz Kur’ân’ı kadir gecesinde indirdik.
2. Kadir gecesi nedir, nereden bileceksin?
3. Kadir gecesi, bin aydan güzeldir.
4. O gecede, Rablerinin müsaadesiyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için inerler de inerler.
5. O gece, iyilik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.

Ramazanın her gecesini Kadir gecesi bilerek hareket edilirse, Kadir gecesine rastlanmış olunur.

Ramazan ayında her gün en az şunlar yapılmalı

1- Gece rastgele bir namaz kılarken zamm-ı mühlet olarak yahut namaz dışında Kadir müddetini okumalı.
2- Birkaç sayfa Kur’an-ı kerim okumalı.
3- İlmihalden birkaç sayfa okumalı.
4- Şu duayı okumalı: (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fa’fü annî.)
5- Az da olsa İslâmiyet’i yanlışsız yayan kuruluşlara yardım yapmalı yahut sadaka vermeli.
6- Gündüzü de gecesi üzere değerli olduğu için gündüzleri de değerlendirmelidir.
7- Gece seher vakti, iki rekât namaz kılıp, silsile-i aliyyeyi okuyarak, o âlimlerin hürmetine dua etmeli.

Başa dön tuşu