Cumhurbaşkanlığı Seçimleri – Memleket Partisi Röportajı

2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde tüm ittifak ve partileri konuk ettiğimiz içerik serimizin ilkinde Cumhur ittifakını temsilen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ı konuk etmiştik. Bu içeriğimizde de Memleket Partisi Teknoloji ve Kalkınma Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Levent Kazancıoğlu’na sorularımızı yönelttik.

Gelecek pazar günü yapılacak seçimlere artık sadece 5 gün kaldı. 3 ittifak (Cumhur, Millet ve Ata) ve 1 partinin ülke yönetimine aday olduğu seçim öncesi oy kullanacak vatandaşların kararlarını etkileyecek çeşitli vaatler sunuluyor. 

Bu vaatler arasında gençler başta olmak üzere hepimizi ilgilendiren teknoloji, teknolojik aletler üzerindeki vergiler ve beyin göçü gibi konuları Memleket Partisi’nden Kazancıoğlu ile konuştuk. Kazancıoğlu, seçim güvenliğine dair nasıl bir yol izleyeceklerini de paylaştı. 

İçeriğe geçmeden önce hatırlatalım:

  • Cumhurbaşkanlığı adayları adına ittifaklardaki ve partilerdeki temsilcileri konuğumuz oldu.
  • Tüm yayınlar oy pusulasındaki aday sıralamasına göre yapılacak.
  • Adaylara özel bir soru sorulmadı, her aday için aynı sorulara yanıt alındı.
  • Verilen yanıtlardaki siyasi mesajlar yerine somut, ölçülebilir vaatler içerikleştirildi.

Artık ilk sorumuzla başlayalım;

1- Teknolojik ürünlerden alınan vergiler kaldırılacak mı? Kalıcı olarak kaldırılmayacaksa neden?

bilgisayar kullanan genç

”Teknolojik ürünlerde vergi kaldırılacak fakat genelde ithal ürünlerin üzerinde zamanı gelince bir istisna olur. Konu olan ürünler, Türkiye’de imal edildikleri zaman, Türk muadilleri ithal ürüne karşı belli bir süre vergisel manada korunur. Bunun temel nedeni, Türk muadillerinin Türkiye’de yaşayan insanlar için, ekonomiye ve işsizliğe çare olabilmesi açısından iş imkanı yaratması. Türk sermayesi ile kurulan fabrikalara bir müddet koruma sağlamak için, ithal ürünlere kısmen vergisel bir avantaj sağlanabilir. Böyle bir durum yoksa, yani, bu ürünler Türkiye’de üretilmiyorsa bilgisayar veya telefon gibi belli teknolojik ürünlere vergi konmasına doğru değil.”

2- Seçim güvenliği kapsamında nasıl bir teknolojik altyapı ile çalışıyorsunuz? Hangi güvenlik önlemlerini aldınız, bu güvenlik önlemleri ne kadar güvenilir?

bilgisayarlarla dolu oda

”Halihazırdaki seçim kanuna göre, geçen seçimde oy oranları ilk 5 içerisinde olan siyasi partiler sandık kurullarına üye verebiliyorlar. Biz yaklaşık 24 ay önce kurulmuş bir partiyiz ve bundan önce bir genel seçime katılmadık. Dolayısıyla seçim kurullarında müşahit yani gözlemci olabiliyoruz. Geçtiğimiz sene, Sayın Genel Başkanımız Muharrem İnce’nin direktifiyle parti meclisi arkadaşlarımız, muhalefete ‘Seçmen listelerini ve sandıkları beraber kontrol edelim’ diyerek seçim ittifakı çağrısı yaptılar ancak bu yanıtsız kaldı.”

‘Seçim güvenliği için en iyi teknolojik altyapı Excel’

”Seçim güvenliği kapsamında en iyi teknolojik altyapı telefonlar ve bilgisayardaki basit Excel programlarıdır. Buradaki marifet, en hızlı ve doğru şekilde sandık sonuçlarının, il ve ilçelere, en son genel merkezdeki bilgisayara ulaştırılmasıdır. Yani ellerimizdeki telefonlar ile sonuçların fotoğraflarının çekilerek ilçelere ulaştırılmasıdır. İlçelerde Excel aracılığı ile toplama fonksiyonları yapılır ve illere bu toplama listeleri elektronik ortamda iletilir. En niyahetinde son Excel toplama işlemi genel merkezlerde yapılır. Biz kendi gözlemcilerimiz ile bu sandık toplamlarını kontrol etmeyi düşünüyoruz.”

3- Beyin göçü hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunu engellemek ya da tersine çevirmek için ne gibi planlarınız var?

beyin göçü

”Beyin göçü, adaletin olmadığı yerde olur ve ‘Güç bende, öyleyse ne kadar cahil olsam da ben kontrol ederim’ sarmalından çıkmadan beyin göçü durmaz. Bizim iktidarımızda ilk işimiz adaleti tesis etmek olacaktır. Beyin göçünü engellemenin bir diğer yolu ise, medeniyet yolunda ‘doğru değer’ sıralamalarında yürüyerek adaletli olmaktır. En önemlisi hırsızlığı ve yolsuzluğu durdurarak ekonominin sürdürülebilir üretim üzerine kurgulanmasıdır. Beton ekonomisi yerine dijital ekonomi parçaları ve yazılımlarını üretmekle kişi başı yüksek gelir elde etmek politikası ilk hedeflerimizden biri olacaktır. Bu politika ve teşvikler ile beyin göçü durdurulabilir. Tabii ki her gün soluduğumuz havaya özgürlük, demokrasi, adalet ve akıl ikliminin hakim olması gerekir.”

4- Son olarak, teknolojiyi seven, yakından takip eden ve güncel teknolojiye ulaşmak isteyen biri neden  size oy vermeli? 

yolda yürüyen kulaklıklı gençler

‘Akıl, özgürlük ve adalet olmadan tek başına teknolojiye ulaşmak verimli olmaz’

”Ülkede akıl, özgürlük, demokrasi ve adalet iklimi hakim olmadan tek başınıza teknolojiye ulaşsanız bile bu pek verimli olmaz. Birçok Türk vatandaşımız burada değil de Batı’da (Aziz Sancar, Uğur Şahin ve Özlem Türeci gibi) büyük başarılar yakalamaktadır. Bunun sebebi akıl ve özgürlük ikliminin içinde baskı olmadan yaşamalarıdır. Bizim için özgürlük, adalet ve bilim iklimini oluşturmak öncelikli işlerimizden biri olacaktır.”

Webtekno Seçim Özel serimizin ikinci içeriğinde Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Levent Kazancıoğlu’nu dinlediniz. Sorulara verilen yanıtlara dair görüş ve yorumlarınızı aşağıya bırakabilirsiniz.

Serinin ilk içeriğine ise buradan ulaşabilirsiniz: 

Hangi Cumhurbaşkanı Adayı Teknoloji Alanında Ne Vadediyor? Oy Pusulasındaki Sıraya Göre Bölüm #1: Recep Tayyip Erdoğan

Başa dön tuşu