2023 Şampiyonlar Ligi Finali’nin Topu Tanıtıldı

10 Temmuz’da İstanbul’da oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nde kullanılacak top resmi olarak tanıtıldı. Topun üzerinde ülkemize ait pek çok motif bulunuyor.

2022 Dünya Kupasının ardından tüm futbolseverlerin gözü bu yıl oynanacak Şampiyonlar Ligine çevrilmişti. Özellikle bu yılki Şampiyonlar Ligi Finali’nin ülkemizde oynanacak olması da ayrı bir heyecan yaratmıştı.

Geçtiğimiz aylarda ilk kez sızdırılan ve 2023 Şampiyonlar Ligi Finali’ndeki topu ve üzerindeki desenlerin anlamını sizlere aktarmıştık. Bugünse bu top resmi olarak tanıtıldı.

Ülkemizden pek çok motif barındırıyor

Adidas tarafından İstanbul’da oynanacak Şampiyonlar Ligi Finali için özel olarak tasarlanan topun üzerinde ülkemize ait pek çok motif bulunuyor. Topun üzerinde 3 farklı desene sahip yıldız bulunuyor ve bu yıldızlar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsünü temsil ediyor. Ayrıca yıldızların dışında kalan kısımların ülkemize has çini motifleriyle doldurulduğunu görebiliyoruz. Çini motiflerindeki altın renkler İstanbul’un zengin tarihini temsil ederken gümüş renklerse Şampiyonlar Ligi’nin kupasını temsil ediyor. Ayrıca çini motiflerinin içinde Şampiyonlar Ligi’nin logosunu da görebiliyoruz.

Tüm bunlara ek olarak topun üzerinde çini motiflerinin bulunduğu tüm alanların yıldız şeklinde kabartmalarla dolu olduğunu da belirtelim. Ayrıca bu top Adidas’ın yeni performans logosunu kullanan ilk futbol topu olma özelliğini de taşıyor.

Topta yer alacak teknolojiler hakkında henüz bir açıklama yapılmazken 2022 Dünya Kupasında gördüğümüz “akıllı toptaki” pek çok özelliğin bu topta da bulunacağı tahmin ediliyor.

10 Haziran’da İstanbul’da gerçekleşecek olan UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nde kullanılacak olan top, şimdiden dünyanın pek çok yerindeki futbol severlerin beğenisini topladı.

Başa dön tuşu