ABD’de uçuş krizi! Tüm uçuşlar iptal edildi!

Hatırlarsanız FAA, NOTAM yahut Notice to Air Missions sistemi başarısız olduğu için 11 Ocak sabahı ABD’deki tüm iç sınır uçuşlarını durdurmuştu. NOTAM’lar pilotlar için bir uçuş rotası boyunca potansiyel tehlikeler, uçuş kısıtlamaları ve pist kapanışları üzere ihtarlar dahil olmak üzere kıymetli bilgiler içeriyor.

FAA ayın 11’inde uçuşları sırf duraklatırken, ABD uçuşları evvelki gün saat 15 civarında meydana gelen kesintinin akabinde esasen çoktan ertelenmiş durumdaydı. Sorun, FAA NOTAM’larına dayanan askeri uçuşları bile etkiledi: Pilotların, potansiyel uçuş tehlikelerini sormak için etrafa telefon etmek zorunda kaldıkları bildirildi.

ABD’de uçuş krizi! Tüm uçuşlar iptal edildi!

Ajans daha sonra, “prosedürleri takip etmeyen personel”in muhakkak evraklara ziyan verdikten sonra sistemin başarısız olduğunu bildirdi. Artık ise devam eden bir soruşturmanın ön bulgularının bir modülü olarak daha fazla detay paylaşıldı. Görünüşe nazaran, yükleniciler ihtar sistemini çalışır durumda tutmak için gerekli olduğu ortaya çıkan belgeleri “kasıtsız olarak sildiklerinde” bir yedek veritabanını senkronize ediyorlardı. Ayrıyeten Ajans bahisle ilgili “şu ana kadar bir siber akın yahut makus niyetli niyet delili bulunmadığını” söyledi.

The Washington Post’un belirttiği üzere, bu noktada birtakım belgeleri silmenin tüm sistemin çökmesine nasıl neden olduğu net değil. FAA geçmişte sorunu esasen çözmüş ve sistemi daha esnek hale getirmek için adımlar atmıştı, lakin olay mutlaka FAA’nın modası geçmiş teknolojilerinin güvenilirliğini tekrar tartışmaya açtı. Ulaştırma Departmanı daha evvel, güncellemeleri finanse etmek için 30 milyon dolar talep eden bir bütçe dokümanında NOTAM sistemini “başarısız eski donanım” olarak tanımlamıştı.

Başa dön tuşu