AB’den Apple’a 13 milyar euroluk vergi borcu davası

Apple’ın, İrlanda’daki faaliyetlerinden ötürü geriye dönük 13 milyar euronun üzerinde vergi borcu çıkaran Avrupa Birliği (AB) Komitesi kararına karşı açtığı davada birinci duruşma gerçekleştirildi.

AB Komitesi’nin geriye dönük çıkarttığı vergi borcuna ait Apple’ın başlattığı tüzel gayret, AB’nin sulh hukuk mahkemesi olarak faaliyet gösteren Lüksemburg’daki Genel Mahkeme’de yapılan birinci duruşmayla başladı.

AB’den Apple’a 13 milyar euroluk vergi borcu davası

5 hakimin yer aldığı mahkemedeki birinci oturum, 2 gün boyunca devam edecek. Kelam konusu davanın sonuçlanmasının ise birkaç ay sürmesi bekleniyor.

AB Komitesi, Apple’ın İrlanda’da kurduğu şirketlerin vergilendirilmesine ait 3 yıl süren soruşturmasını Ağustos 2016’da tamamlamıştı. AB Kurulu, Apple’ın, İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamasının yasa dışı olduğuna hükmetmiş, 2003’ten 2014’e kadarki devir için 13 milyar euro ve faizinin geri alınmasını kararlaştırmıştı. İrlanda idaresi ve Apple şirketi ise kurulun kararına karşı tüzel süreç başlatmıştı.

Bir AB üyesi ülkenin kamu desteklemelerini ne halde sağladığını ve dallarda rekabete karşıt bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi bulunan AB Komitesi, Apple soruşturmasında şirketin İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamalarının AB kurallarına muhalif olduğuna karar vermişti.

Apple, AB’yi tek taraflı hareket etmek ve geçmişe dönük İrlanda’daki vergi kurallarını değiştirmekle itham etmişti.

Başa dön tuşu