Türk Telekom hisseleri en çok değerlenen telekom operatörü oldu

Türk Telekom, 2019 yılının birinci 9 ayında başarılı operasyonel performansı, faal bilanço idaresi, teşebbüslere verdiği takviye ve teknolojik yatırımlarıyla; istihdama ve iktisada yarar sağlamaya devam etti. Yılın başında 500 milyon dolarlık tahvil ihracını muvaffakiyetle gerçekleştiren Türk Telekom, 2019 yılında telekom kesimi içerisinde payları en çok pahalanan operatör oldu.

Türk Telekom 2019’da payları en çok pahalanan telekom operatörü oldu

Bu artış incelendinde, Türk Telekom yatırımcılarına 2019 yılı içerisinde dolar cinsinden yüzde 68 getiri sağladı. Öteki yandan tıpkı periyot içerisinde tekrar dolar bazında BIST 100 yüzde 15 getiri sağlarken milletlerarası endekslerle karşılaştırma yapıldığında, MSCI gelişmekte olan piyasalar Endeksi yüzde 21, Bloomberg World Telecom Endeksi ise yalnızca yüzde 14 getiri sağladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Türk Telekom Finans Genel Müdür Yardımcısı Kaan Aktan “Türk Telekom olarak, Türkiye’nin dijital dönüşümüne son 14 yılda 16,2 milyar dolar yatırım yaptık; dijitalleşmenin ve 5G’nin olmazsa olmazı fiber altyapıyı ise son 10 yılda 10 kattan fazla artırdık. Türkiye’nin dijital dönüşümünü sağlamak üzere ülkemizin her karışında, büyük bir özveriyle, Türkiye’yi geleceğe bağlama vizyonuyla çalışıyoruz. Bu doğrultuda yatırımlarımızı gerçekleştirirken finansman kaynaklarımızı da en aktif biçimde yönetmeye odaklanıyoruz. Yılın başında muvaffakiyetle gerçekleştirdiğimiz 500 milyon dolarlık tahvil ihracına toplam 39 ülkedeki 264 yatırımcıdan 5 kat talep geldi. 2019’un birinci 9 ayında yüzde 15,6’lık büyüme ve 1,9 milyar TL net kâr ile son 11 yılın gelir artışında rekor kırdık. Net Borç/FAVÖK oranı ise güçlü nakit akışını ve güçlü FAVÖK büyümesini yansıtarak geçtiğimiz dört yılın en düşük düzeyi olan 1,55x’e geriledi. Ayrıyeten aktif bilanço idaremiz ile net açık yabancı para durumumuz 3Ç’18’de 1.767 milyon dolar düzeyinden 446 milyon dolar düzeyine geriledi. Bu sayede gelir tablosunun kur hareketlerine hassaslığı azalmaya devam etti. Net kârımız geçen yılın birinci 9 ayına kıyasla dikkat alımlı bir artış gösterdi ve son 7 yılki en yüksek düzeyine erişerek 1.862 milyon TL oldu” dedi.

Aktan kelamlarını şöyle sürdürdü: “Üçüncü çeyrekteki finansal ve operasyonel sonuçlarımız, stratejimizi başarılı biçimde yönettiğimizin bir göstergesi. Yılın birinci 9 ayında kaydedilen başarılı finansal sonuçların akabinde 2019 FAVÖK öngörümüzü sene içinde ikinci defa üst taraflı revize ederek 11 milyar TL düzeyine yükselttik. Müşteri odaklı yaklaşımımız, sadeleştirilmiş tertip yapımız, aktif maliyet denetimi, entegre operatör olmanın getirdiği sinerjiler ve data büyümesinin sağladığı verimlilikler bu performansa katkı sağladı. Bu sonuçlar, müşteri memnuniyeti önceliğiyle gerek penetrasyon artışı gerekse sürdürülebilir abone kazanımı amaçlarımız için atacağımız adımlar konusunda bize inanç veriyor. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra, Türk Telekom’un 2018’de 3,90 TL olan pay bedeli yüzde 89 artışla 7,37 TL’ye ulaştı. Tıpkı periyotta BIST 100’ün TL cinsinden getirisi ise yüzde 30 oldu. Gururla belirtmek isterim ki Türk Telekom 2019’da pay bedeli en çok artan operatör oldu.”

Başa dön tuşu