Forspoken inceleme puanı hayal kırıklığına uğratıyor

Bu yılın birinci büyük üretimlerinden birisi olan Forspoken, resmi çıkışını yaptı. Uzun vakittir fragman üzerine fragman paylaşıldı, tanıtımlardan nefes alamadık. Hatta hatta bir müddet evvel satışa çıkacak olan oyun için birçok sızıntının akabinde sonunda inceleme ambargosu kalktı. Luminous Production tarafından geliştirilmiş, Square Enix tarafından dağıtılan aksiyon RPG oyunu Forspoken Playstation 5 ve Microsoft Windows (PC) için çıkışını yaptı. Lakin şimdi PC versiyonu için ambargo kaldırılmadı. Bu inceleme puanları yalnızca Playstation 5 için geçerlidir.

Forspoken inceleme puanları beklenenin altında

Oyun dünyasının büyük basın kuruluşlarınca incelenen oyunun Metacritic puanları ise beklentinin oldukça altında kaldı. Forspoken ile ilgili inceleme puanlarından en yüksek puanı; 10 üzerinden 8 ile Washington Post ve Easy Allies tarafından verilmiş. Forspoken inceleme puanlarından verilen en düşük puan ise 10 üzerinde 4 puanla Hardcore Gamer’dan geldi. Gamespot ise 10 üzerinden verdiği 5 puan ile en düşük puan veren ikinci kurum oluyor. Metacritik sitesine bakacak olursak âlâ bir tablonun çizildiğini söyleyemeyiz. Playstation 5 versiyonuna ait olarak girilen altmış bir inceleme puanı ortasından 68/100 düzeyinde ortalama oluşmuş. PC versiyonuna ait inceleme puanları da yapıldığında durumun ne kadar değişeceği bilinmez. Fakat Square Enix Frospoken ile aradığını pek bulamamış üzere görünüyor.Forspoken için verilen inceleme puanları şu formda karşımıza çıkıyor:

 • MetaCritic 66/100
 • OpenCritic 68/100
 • VG247 3/5
 • Shacknews 6/10
 • IGN 6/10
 • Washington Post 8/10
 • Easy Allies 8/10
 • Game Informer 7.5/10
 • Press Start 7.5/10
 • God is a Geek 7.5/10
 • Gamespot 5/10
 • Hardcore Gamer 4/10

50 puan veren GameSpot neden puan kırdığını açıklamış şu cümlelerle: “Forspoken görsel olarak canlandırıcı ve müzikal bir zevk fakat sıkıcı dövüş, zayıf karakterizasyon ve gevşek hareket mekaniği vasat bir tecrübe sunuyor” . “Ayrıca 60 veren IGN ise Forspoken’ın gösterişli dövüşü ve parkuru eğlenceli olabilir, lakin klişe öyküsünü ve çıplak dünyayı keşfetmeyi çok enteresan kılmak için kâfi değiller” açıklıyor.

Diğer yandan ise âlâ puan veren yayınlar da bulunuyor. bunlardan birisi en uç açıklama yapanlar ortasında 90 puan veren GamingTrend bulunuyor. GamingTrend, açıklamasında  “Forspoken inanılmaz bir imal. Öykü biraz fazla genel olmaktan muzdarip olsa da, oyun yaratıcı, büyülü ve mutlak bir patlama. Bu, yalnızca hareket etmek ve büyüleyici fantezi dünyasında var olmak için tekrar tekrar oynayacağım bir oyun. Forspoken, aksiyon oyunları için heyecan verici bir sıçrama, buna doyamıyorum” sözlerine yer veriyor.

Forspoken, Demosunda da görüldüğü üzere dünyanın boş olması , oyuncuyu hedefsiz hissettiriyor ve içine çekmeyi maalesef ki başaramıyor. Birebir vakitte tekrara düşüyor üzere hissettirmesi nedeniyle, birçok noktada tenkit konusu olmuş durumda. Öte yandan bazılarının eleştirdiği senaryo bazılarınca de beğenildiğini ve ilgil gördüğünü görebiliyoruz.

Square Enix için bir Babylon’s Fall hadisesi daha mı olacak ya da ortalama bir performansla kendini kurtarabilecek mi, önümüzdeki günlerde alınan geri dönüşlerle bir arada tablo daha netleşecektir. Sizler bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu