ABD’nin yeni gözdesi lityum oldu! Lityum çıkaran ülkeler dikkat!

Bloomberg tarafından tespit edilen bir duyuruda Güç Bakanlığı, Nevada’nın Esmeralda ilçesindeki Rhyolite Ridge Lityum-Boron Projesini geliştirmek için bir madencilik şirketi olan Ioneer’e 700 milyon dolara varan şartlı bir kredi sağlayacağını söyledi.

Madenin faaliyete geçtiğinde yılda yaklaşık 370.000 elektrikli araç için kâfi lityum üretmesi bekleniyor. Ioneer’in halihazırda Ford ve Toyota üzere araba üreticileriyle tedarik mutabakatları var, fakat proje muhtemelen 2026’ya kadar lityum üretmeye başlamayacak.

ABD’nin yeni gözdesi lityum oldu! Lityum çıkaran ülkeler dikkat!

Biden idaresi, finansmanı Güç Bakanlığı’nın İleri Teknoloji Taşıt İmalatı Kredi Programı aracılığıyla kullandırdı. Ioneer’in parayı garanti altına almak için, ilgili eyalet ve federal kurumlardan gerekli tüm müsaadeleri alması gerekiyor. Biyolojik Çeşitlilik Merkezi, bölgede Tiehm karabuğdayı olarak bilinen ve jenerasyonu tükenmekte olan bir kır çiçeği çeşidi için oluşturduğu riskler nedeniyle projeye karşı çıktı. ABD İçişleri Bakanlığı da tıpkı nedenle projeye olumsuz yaklaştı. Güç Bakanlığı ise Ioneer’in tesis üzerindeki direkt tesirleri önlemek için saha planlarını revize ettiğini söyledi. Bununla birlikte, lityum madenciliğinin gerçekleştirilmesi için çok fazla su gerektirdiğini belirtmekte yarar var.

Yine de mineral, dünyayı sıfır emisyonlu bir geleceğe taşımak için gereken birçok teknoloji için gerekli. Dahası, lityum arzının 2030 yılına kadar global talebin altında kalması bekleniyor. Bu boşluk, Biden idaresinin on yılın sonuna kadar ABD’de satılan tüm otomobillerin yarısının elektrikli araçlar olmasını sağlama maksadına ulaşmasını zorlaştıracak.

Başa dön tuşu