Adidas’ın geri dönüştürülebilir modeli; FUTURECRAFT.LOOP

Uzun bir müddettir geri dönüştürülebilir bir ayakkabı modeli üzerinde çalıştığı bilinen Adidas tanıtımını gerçekleştirdiği yeni modeliyle bunu başardığını kanıtladı.

Adidas’ın geri dönüştürülebilir modeli; FUTURECRAFT.LOOP

Yüzde yüz geri dönüştürülebilir yeni performans ayakkabısı FUTURECRAFT.LOOP modelinin üretimini gerçekleştirdiğini duyuran Adidas, 2015 yılından buyana geri dönüştürülebilir eserlerle ilgili çeşitli projeler yürütmeye devam ediyordu. Firma geri dönüştürülebilen ayakkabı modellerinde gerçekleştirdiği çalışmalarında okyanus atıklarını kullanıyordu.

Firma tarafından yapılan açıklamalarda kullanım müddetinin sona ermesi ile geri dönüşüm döngüsüne katılacağı bildirilen performans ayakkabısı  FUTURECRAFT.LOOP modelinin tek ham unsur kullanılarak üretildiği belirtildi. Daha evvel kısmen geri dönüştürülebilen modellerinde birden fazla ham husus kullanan firma bu yeni modelinde tek bir materyal (Thermoplastic Polyurethane) kullanıldığını açıkladı. Geri dönüştürülebilir ve çevreci spor ayakkabı modelleri konusunda projeler geliştireceğini yaptığı basın açıklaması ile duyuran Adidas, 2019 yılında Parley ile yaptıkları iş birliği çerçevesinde 11 milyon çift ayakkabı üretmeyi hedeflediklerini belirtti.

Firma yaptığı açıklamalarda geri dönüştürülebilen FUTURECRAFT.LOOP modelinde rastgele bir yapıştırıcının kullanılmadığını belirtirken, ayakkabının ayakkabı yüzü, orta taban, bağcıklar, ayakkabı astarı ve ayakkabının dış tabanın farklı yoğunluklara sahip olduğu açıklandı.

FUTURECRAFT.LOOP modelinin fiyatı ne kadar olacak ?

İlerleyen devirlerde renkli modellerinin de üretileceği açıklanan yeni model şu an için yalnızca beyaz renkte geliştiriliyor. Birinci kademede yeni modelden yalnızca 200 çiftin kullanıcılara sunulacağı belirtilirken, fiyatının ne kadar olacağı konusunda firmadan resmi bir açıklama yapılmadı.

Başa dön tuşu