Akıllı Telefon İthalatında Gözetim Taban Fiyatı Artırıldı

Gözetim uygulamasına tabi tutulan akıllı telefon ithalatında taban fiyat limiti artırıldı. Buna göre artık ithal edilen ‘uygun fiyatlı’ akıllı telefonlardan 350 dolardan düşük fiyatlı olanları, gerekli belgeleri sunmamaları halinde cihazın ithalat fiyatı kaç dolar olursa olsun 350 dolar üzerinden vergilendirilecekler.

2020 yılından bu yana yürürlükte olan gözetim uygulamasında akıllı telefonlar için yeni bir düzenleme yapıldı. Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğ ile birlikte akıllı telefonlarda adet başına birim gümrük kıymeti, 200 dolardan 350 dolara yükseltildi.

Yayım tarihinden 30 gün sonra, yani 28 Mart’ta yürürlüğe girecek olan tebliğ, yurt dışından akıllı telefon ithalatı yapanları veya yapmak isteyenleri yakından ilgilendiriyor.

Konuyla ilgili videomuza aşağıdan göz atabilirsiniz

Yeni düzenleme ne anlama geliyor?

ithalat

İthalattan gözetim uygulaması, ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla yürürlüğe girmişti. Bir eşyanın ithalatında, birim gümrük kıymeti ile belirlenen taban fiyatın altında kalan eşyalar gözetim uygulaması ile ithal edilmeye başlandı.

Gözetim uygulaması, özellikle yerli üreticiyi koruma amacını taşıyor. Bakanlık, ithalatı söz konusu malın benzer veya doğrudan rakip mallar üreten yerli üreticileri korumak için, ithalat sürecinde ek vergi talep ediyor. Bu kapsamda ithal edilen ürünün Katma Değer Vergisi (KDV) matrahı, o eşyanın satışı esnasında hesaplanacak KDV matrahından çok daha fazla oluyor.

Yeni düzenleme, akıllı telefon fiyatlarını nasıl etkileyecek?

201 dolarlık bir telefon;

 • Güncel dolar kuru (18,87) ile 3.793 TL vergisiz fiyata sahip. Buna;
  • 1.137 TL KDV,
  • 2.105 TL ÖTV,
  • 379 TL TRT bandrol ücreti,
  • 38 TL Turizm Bakanlığı katkı payı

eklediğimizde 7.452 TL fiyat etiketi ile karşılaşıyoruz. Elbetteki satıcının yerel fiyatlandırma politikası ile fiyatın daha aşağı veya yukarı oynadığını da görebiliriz.

Yeni düzenlemeden sonra ise bu akıllı telefon, aynı fiyata ithal edilmiş olmasına rağmen 350 dolara ithal edilmiş gibi vergilendirilecek. Dolayısı ile fiyatı da şu şekilde değişecek;

 • 3.793 TL vergisiz fiyatı,
  • 1.979 TL KDV,
  • 3.665 TL ÖTV,
  • 660 TL TRT bandrol ücreti,
  • 66 TL Turizm Bakanlığı katkı payı

Haliyle aynı telefonun 28 Mart itibarıyla fiyatının 10.163 TL olmasını bekleyebiliriz. Evet, aynı telefon yeni düzenlemeden sonra ne yazıkki yaklaşık 2.500 TL zamlanmış oluyor.

Elbetteki ithalatçılar, Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan gözetim belgesine sahip olmaları halinde bu düzenlemeden etkilenmeyecekler. Bu gözetim belgesinin nasıl alınabileceğine aşağıdaki içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

200 Dolardan Ucuz Telefonların İthalatına ‘Gözetim Uygulaması’ Getirildi

Başa dön tuşu