Akıllı telefon kullanıcılarına özel yol!

Günlük hayatın ayrılmaz modülü haline gelen akıllı telefonların yayalar açısından tehlikeli durumlara yol açması üzerine Polonya’da akıllı telefon kullanıcılarına özel yol yapıldı. Yolu belediye değil yayalar yaptı.

Akıllı telefon kullanıcılarına özel yol!

Polonya’da yürürken akıllı telefonlarını ellerinden düşürmeyen yayaların daha inançlı biçimde internette gezinebilmeleri için başşehir Varşova’da akıllı telefon yolu yapıldı. Lakin kelam konusu yolu alışılmışın bilakis Varşova Belediyesi değil vatandaşlar yaptı.

Varşova Teknik Üniversitesinin bulunduğu Nowowiejska Sokağı’nda öğrencilerden kaynaklanan ağır yaya trafiği, onların vazgeçilmezi akıllı telefonla birleşince kaldırımda rahat yürüyemeyen etraf sakinleri belediyenin bisiklet yolunun yanına kendi inisiyatifleriyle akıllı telefon yolu yaptı. 

Beyaz bir çizgiyle yaya kısmından ayrılan akıllı telefon yolunda elindeki telefonun ışıldayan ekranına bakan adam resmi bulunuyor. Çevre sakinlerinin yaptığı yola reaksiyonlar de farklı geldi.

Kimileri böylesi bir yolun isabetli bir fikir olduğunu tabir ederken, bazıları ise gözünü telefondan ayıramayanların psikologa görünmesi gerektiğini söylüyor. Fikirler farklı olsa da akıllı telefon bağımlıları en azından Nowowiejska Sokağı’nda itimatla internette gezinebiliyorlar.

Varşova Belediyesinin önümüzdeki günlerde Nowowiejska Sokak sakinlerinin uygulamasını tüm kente yayıp yaymayacağı ise şimdi bilinmiyor.

Başa dön tuşu