Tim Cook: Trollerin heykelini dikmiyoruz!

Apple CEO’su Tim Cook, gençlere tavsiyelerde bulundu.

Günümüzde insanların takıntılı bir biçimde kendi hayatlarını kayıt altına almaya çalıştığına dikkat çeken Cook “Böyle bir dünyada çoğumuz birbirimize neler borçlu olduğumuza değer vermiyoruz. Medeniyet, insanların birlik olarak daha çok şey başaracağını anlamasıyla başlamıştır” sözlerini kullandı. 

Tim Cook: Trollerin heykelini dikmiyoruz!

İnsanların birbirini dinlemesinin ehemmiyetini vurgulayan Cook “Günümüzde muhakkak algoritmalar sizi esasen inandığınız, bildiğiniz yahut hoşlandığınız şeylere çekiyor. Buna karşı koyun. 2019 yılında gözlerinizi açıp olaylara farklı açıdan bakmak devrimci bir davranıştır” diye konuştu.

Tim Cook burada isim vermese de aslında açık bir biçimde Facebook başta olmak üzere tüm toplumsal medya platformlarına tenkitte bulundu. 

Sosyal medyada beğenileriniz ve paylaşımlarınızı kıymetlendiren algoritmalar haber akışınızda size ilginizi çekebilecek içerikler gösteriyor. Bu algoritmaların birinci yazılma amacı kullanıcıların istediği içeriklere süratlice ulaşmasını sağlamak olsa da bu kolaylık beraberinde birtakım meseleler da getirdi. Bu durum kullanıcıları ‘filtre balonuna’ itiyor.

İlk olarak internet aktivisti Eli Pariser tarafından ortaya atılan bu tarif, insanların internette-sosyal medyada yalnızca kendi görüşlerini onaylayan ve doğrulayan bir balon içine hapsolmasını anlatıyor. Örneğin bir siyasi partiyi destekliyorsunuz ve algoritmalar yaptığınız paylaşımlardan ve beğenilerinizden siyasi görüşünüzün ne olduğunu anlıyor. Böylelikle farklı niyetlerden haberdar olmuyorsunuz. 

Apple CEO’su Cook’un konuşmasında değindiği bir öbür sorun ise iklim değişimi oldu. İklim değişimiyle gayrette yetersiz kalındığını söyleyen Cook “Bir sorunu çözerken, sorunun çözülmesi nedeniyle en fazla ziyana uğrayacak şahıslara bakın. Bunu yapmak tartışmanın siyasi kısmının ölmesine yol açacaktır” dedi.

Bu vesileyle toplumsal medyada her mevzuya siyaset katan ‘trollere’ de değinen Cook “Sonuç olarak trollerin heykelini dikmiyoruz bugünden sonra da dikmeyeceğiz” diyerek kelam konusu trollerin ciddiye alınmaması tavsiyesinde bulundu. Tim Cook daha evvel de iklim değişimiyle gayretin bir mevt kalım sıkıntısı olduğunu ve politikleştirilmesinin yanlış olduğunu beyan etmişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu