Android 13 güncellemesi Akıllı TV’leri hızlandıracak

Birkaç kapalı beta testinin akabinde Google, TV’ler için Android 13’ü resmi olarak dağıtmaya başladı. Büyük güncelleme, kaputun altındaki iyileştirmelere odaklanıyor. Halihazırda geliştiricilerin kullanımına sunulmuş olan güncellemenin top box’larda hazır hale gelmesi biraz vakit alabilir.

Akıllı telefonlar için Android 13’te bulunan değerli görsel değişikliklerin bilakis, işletim sisteminin TV sürümü daha âlâ performans ve daha akıllı idare ve denetimler getiriyor. Yeni güncellemede farklı lisanda sesli açıklamalar için global tercihler geliştirildi ve klavyeler için daha fazla lisan tertibi üzere genişletilmiş erişilebilirlik seçenekleri de sunuyor.

Güncellemede en büyük ve en çok ilgi çekecek özellikler, ayarlanabilir ekran çözünürlükleri ve yenileme hızlarıdır. Kullanıcılar başlamak için varsayılan çözünürlüğü bile seçebilir. Lakin, bu yeni fonksiyonların çalışabilmesi için desteklenen HDMI kaynak aygıtları gerekir.

Benzer biçimde, güç idaresi artık, HDMI sinyalinde değişiklikler algılandığında oynatmayı duraklattığı düşük güçlü beklemeye müsaade veriyor. Ve geliştiricilere bağlı olarak, her içeriğin ses formatlarını optimize edebilirler.

Android 13 TV için ne vakit çıkacak

Google, güncellemenin uyumlu üçüncü taraf aygıtları ve Google hromecast donanımını tam olarak ne vakit vuracağından bahsetmedi. Referans olarak, Android TV 12 işletim sistemi sırf bu yıl piyasaya sürüldü. 2023’ün birinci yarısında Android 13 TV’yi kutudan çıkar çıkmaz işletim sisteminde çalışan akıllı TV’ler yahut monitörlerle birlikte alacağımızı söylemek yanlış olmaz.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu