Apple bilgisayarlarına yönelik uçuş kısıtlamaları genişliyor

BloombergHT’nin haberine nazaran Macbook Pro dizüstü bilgisayarlarına gelen uçuş kısıtlamaları, Qantas Havayolları’nın kimi modelleri bataryanın alev alma ihtimaline karşı bagajlardan çıkarma zaruriliği getirmesiyle yayılıyor.

Apple bilgisayarlarına yönelik uçuş kısıtlamaları genişliyor

Qantas’ın Çarşamba günü yaptığı açıklamada Apple Macbook Pro’ların tüm 15 inçlik modellerinin el bagajı içerisinde kabinde kapalı bir biçimde taşınacağını belirtti. Salı gününden itibaren bu kural yürürlüğe girdi. Rakip şirket Virgin Australia Holdings Ltd. ise 26 Ağustos’ta daha da ileri giderek tüm Apple dizüstü bilgisayarlarını bagajda taşınmasını yasakladı. Avustralya’nın en büyük iki havayolu şirketi, kendi kendine yanma kaygısından ötürü, dizüstü bilgisayarları yasaklayan ve gitgide büyüyen şirketler listesine katıldı.

Eylül 2015 – Şubat 2017 ortası üretilen 15 inçlik Macbook Pro modelleri inceleme altında. Apple, Haziran ayında “sınırlı sayıdaki 15 inçlik Macbook Pro’ların eski modellerinde bataryanın fazla ısınıp tutuşabilmesi” riskinden ötürü eserlerini geri çağırmıştı.

Singapur Airlines Ltd. ve Thai Airways International PCL şimdiden yolcuların bütün sıkıntılı modellerini uçağa almayı durdurdu.

ABD Federal Havacılık Yönetimi (FAA), bu ay başında Apple’ın geri çağırmasının önde gelen havayolu şirketlerini alarma geçirdiğini söyledi. FAA, havayolu şirketlerinin 2016 geri çağrılan eserlere yönelik güvenlik talimatlarını yerine getirmelerini, öbür bir deyişle problemli Apple eserlerini bagaja yahut kabin bagajına alınmasına müsaade vermemelerini hatırlattı.

Avrupa Birliği Havacılık Güvenlik Kurulu 1 Ağustos’ta kendi ihtarını yayınladı. Uçakların yolcu kısmında telefon, dizüstü ve öteki aygıtların çok ısınıp alev alma olayları görülmesine karşın şu vakte kadar hiçbir yangın denetimden çıkmadı. Kargo uçaklarında ise 2006’dan beri, ikisi ölümlü en az üç tane lityum pillerinin çok ısınmasından kaynaklı kaza yaşandı.

Başa dön tuşu