Apple Siri geliştirme programını durdurdu

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapora nazaran Apple’ın sesli asistanı Siri’nin kullanıcıların en özel anlarını dinlediği ortaya çıkmıştı. Üstelik bu özel konuşmalar Apple çalışanları tarafından da dinlenebilir durumda idi. Olağanda yalnızca Hey Siri komutu ile etkin hale gelen Siri’nin aslında buna gerek olmadan da ortam dinlemesi yapabildiği tez edilmişti.

Apple Siri geliştirme programını durdurdu

Ortaya çıkan skandal ile ilgili olarak açıklama yapan Apple, kullanıcıların seslerinin gizlice kayıt edilmediğini ve alınan kayıtların ise yalnızca yüzde 1’lik kısmının kaliteyi artırmak için dinlendiğini belirtti. Ayrıyeten bu kayıtların çok kısa olduğu ve 1-2 saniyelik kayıtlar olduğu da belirtilmişti.

Konuyla ilgili yeni bir gelişme ile bir arada Apple, Siri’nin geliştirme sürecinin durdurulduğunu açıkladı. Bu da Apple çalışanlarının Siri kayıtlarını dinleyemeyecekleri manasına geliyor. Apple bundan sonra kullanıcılara Siri geliştirme sürecine katılmak isteyip istemediğini soracak ve yalnızca katılanların ses kayıtları alınacak.

Başa dön tuşu