Apple’dan Corellium’a dava

Tarayıcı üzerinden iOS işletim sistemi çalıştırıp iPhone simülasyonu yapmayı sağlayan Corellium’un başı sıkıntıda. Sistem açıklarını simüle etmek için kullanılan servis, bu süreci yasadışı yaptığı tezi ile Appel tarafından mahkemeye verildi.

Apple’dan Corellium’a dava

Birden fazla iPhone’u sanal olarak test etme imkanı sunan servisle ilgili Apple’ın tezi ise fikri hakların ihlali. Her ne kadar Corellium’u iPhone ya da iOS alternatifi olarak kullanmak mümkün olmasa da işletim sistemini müsaadesiz olarak kullanması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan Corellium ile ilgili savlardan biri de bulunan güvenlik açıkların Apple’ı bildirmek için değil berbata kullanmak için kıymetlendirilmesi. Bu davanın sonucu ne olacak bilinmez lakin Apple’ın kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtelim.

Öte yandan Apple uzun yıllar evvel bilgisayarlarını kendisi üretmek yerine üçüncü parti şirketlere de kullanım hakkı vermişti. Bir devir farklı markaların MacOS işletim sistemli bilgisayarları da satılmıştı. Bir müddet sonra bu hizmetini sonlandıran Apple, hala kendi telefon, tablet ve bilgisayar aygıtlarını kendisi üretiyor ve satıyor.

Başa dön tuşu