Apple’ın piyasaya değeri düştü! İşte nedeni?

ABD merkezli teknoloji devi Apple, 2022 yılında 3 trilyon dolarlık piyasa pahasına ulaşan birinci şirket oldu. Tedarik problemiyle gündeme gelen Apple, keskin piyasa kıymeti düşüşüyle gündeme geldi.

Exane BNP Paribas analisti Jerome Ramel’in şirketin notunu daha düzgün performanstan “nötr”e indirip fiyat amacını 180$’dan 140$’a indirmesinin akabinde, Apple’ın payları yüzde 3,7 düşüşle 125 dolara geriledi. Ayrıyeten yatırımcıların, yavaşlayan global iktisat ve yüksek enflasyonun Apple aygıtlarına olan talebi azaltabileceği istikametindeki telaşlarının arttığı belirtildi.

Ramel, 2023 mali yılı için iPhone sevkiyat maksatlarını 245 milyon adetten 224 milyon adede indirdi. Bununla birlikte yatırımcıların tüketici talebinden kaygı duymasıyla analistler, Apple’ın önümüzdeki haftalarda Aralık çeyreği gelirinde ortalama olarak yüzde 1’lik bir düşüş bildirmesini bekliyor.

Şirket’in mevcut pay senedi fiyatında şirketin pahası, yaklaşık 1,8 trilyon dolar pahasındaki Microsoft hala önünde. Dünya genelinde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle teknoloji şirketlerinin düşüş yaşadığını belirten Bokeh Capital Partners’dan Kim Forrest, “Apple üst seviye tüketici aygıtı müşterisine yönelme eğilimindeler, lakin bu demografik küme bile her şeyin yüksek fiyatından etkilenebilir,” dedi.

Şirket, geçen yılki yüzde 27’lik düşüşün akabinde bile uzun vadeli hissedarların çıkar elde etmesini sağladı. Kurucu ortak Steve Jobs 2007’de iPhone’u piyasaya sürdüğünde Apple paylarını satın alan ve elinde bulunduran yatırımcılar, temettüler hariç yüzde 4.000’in üzerinde kar ile günü kapattı.

Başa dön tuşu