Asgari Ücretli Oranı Neden Türkiye’de Bu Kadar Yüksek?

Asgari ücret, yasal olarak işçilere ödenmesi gereken en düşük maaştır. Asgari ücrete zam geleceği haberleri ise hepimizi yakından ilgilendiriyor. Zira ülkemizdeki işçilerin büyük bir kısmı asgari ücretle maaş alıyor.

Türkiye’de asgari ücretle çalışan işçi oranının %60’larda olduğu iddia edilmişti. Ardından hükûmetin yaptığı açıklamada asgari ücretle çalışan oranının %37 olduğu dile getirilmişti.  

DİSK verilerine göre bu oran %57 civarında. Yani konuyla ilgili farklı söylemler mevcut. Nitekim hükûmetin açıkladığı oran bile farklı ülkelerdeki oranlara kıyasla oldukça yüksek.

Bazı ülkelerin asgari ücretli çalışan oranları şöyle:

  • Hollanda: %3 
  • Almanya: %5 
  • Fransa: %8 
  • İrlanda: %11
  • Bulgaristan: %14
  • Polonya: %17 
  • Romanya: %21 
  • Avrupa Birliği ortalaması ise %9. 
  • Türkiye’de ise %37 ila %60 arası olduğu tahmin ediliyor.

Asgari ücretli çalışan oranı AB’de ortalama yüzde 9’ken Türkiye’de ise yüzde 40’larda.

asgari ücret

Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof.Dr. Şenol Babuşçu’ya Türkiye’de asgari ücretli çalışan oranının neden bu kadar fazla olduğunu sorduk. Babuşçu’nun verdiği cevaplara göre bu durumun başlıca sebebi, ülkemizde çalışmak isteyen kişi sayısına yetecek iş olanağının bulunmuyor olması. 

TÜİK 2023 işgücü istatistiklerine baktığımızda da net bir şekilde görebiliyoruz: 

asgari ücret

Bir diğer sebep de “kayıt dışı ödemeler”.  

ücret

İşverenler, SGK primini daha az ödemek amacıyla zaman zaman asgari ücretin üzerinde bir maaş alan çalışanlarına elden ödeme yapmayı tercih edebiliyor. Resmi kayıtlarda asgari ücret alıyor gibi görünen, maaşının kalan kısmını elden alan çalışanlar da asgari ücret oranının artmasına sebep oluyor.  

Üstüne bir de alım gücümüzün düşmesi gerçeğiyle yüzleşiyoruz. 

alım gücü

Biliyorsunuz ki ekonomik olarak zor bir süreçteeyiz. Yüksek enflasyon oranları nedeniyle asgari ücrete yapılan zam oranları da yüksek oldu. 2024’e girmek üzere olduğumuz şu günlerde ise asgari ücret bir kez daha artırıldı ve 17.002 TL oldu.

Sonuç olarak da Şenol Babuşçu’nun da belirttiği gibi, ülkemizdeki çalışanları gelir sınıfına göre ayırdığımızda orta gelir grubundan düşük gelir grubuna büyük bir geçiş oldu. Bu durum da şişkin bir düşük gelirli grubu, dar bir orta ve yüksek gelir grubunu beraberinde getirdi.  

Yazımızın başında asgari ücretli çalışan oranlarını aktardığımız birçok ülkede enflasyon oranları Türkiye’yle kıyaslandığında oldukça düşük. Örneğin çalışanların yalnızca %5’inin asgari ücret aldığı Almanya’da 2022 yılı ortalama enflasyon oranı %7,9’du, bu yıl ise %5’lere geriledi. Bizim için düşük bir rakam gibi görünse de Almanya’da son 71 yılda görülen en yüksek enflasyon seviyesi olduğunu da hatırlatalım.

17.002 TL Olan Asgari Ücretin Sonundaki “2 TL” Nereden Geliyor?

Diliyoruz ki 2024 yılının sonuna geldiğimizde ülkemizdeki enflasyon oranları düşmüş, asgari ücretle çalışan kişi sayısı ve işsizlik oranları azalmış olur. Böylelikle düşük, orta ve yüksek gelir sınıfları arasında bir denge olduğunu yeniden görebiliriz.

Başa dön tuşu