BDDK duyurdu! Akıllı telefon alacaklara büyük kolaylık

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), taksitli cep telefonu alımlarına yeni bir düzenleme getirdi. Alıcılara kolaylık sağlayacak olan bu gelişme, cep telefonu alımı gayesiyle kullandırılan tüketici kredilerinde vade sonunun belirlenmesinde dikkate alınan fiyatta değişikliğe gidildi.

Ayrıca yenilenmiş eserlerin satın alımı için de yeni bir düzenleme daha yayınlandı. Yeni düzenleme neler sunuyor?

Cep telefonu alımlarında vade hududu ve taksit mühleti değişti

BDDK, cep telefonu alacak şahıslara kolaylık sağlamak için taksitlerde yeni bir düzenleme yaptı. Yapılan resmi açıklamada tüketici kredilerinde vade sınırının belirlenmesinde dikkate alınan fiyat artırıldı.

Resmi açıklamaya nazaran dikkate alınan bu meblağ 5 bin liradan 12 bin liraya yükseltildi. Bu kapsamda kıymeti 12 bin lira ve altında olan akıllı telefonlar için kullandırılacak olan tüketici kredisi vade hududu 12 ay olarak güncellendi.

Değeri 12 bin lira üzerinde olan akıllı telefonlarda tüketici kredisi vade sonu ise 3 ay olarak açıklandı.

Vade düzenlemesi, kararda “Cep telefonu alımı gayesiyle kullandırılan tüketici kredilerinde vade hududunun belirlenmesinde dikkate alınan beş bin Türk Lirası fiyatının on iki bin Türk Lirası olarak artırılmasına karar verilmiştir” halinde açıklandı.

Yenilenmiş cep telefonları için başka bir taksit düzenlemesi getirildi

Yeni düzenleme, vade hududuna ek olarak “yenilenmiş ürün” kapsamında olan cep telefonu alımları için de kolaylık sunuyor.”Yenileme merkezi” yahut “yetkili satıcı” niteliğinde olması kaydıyla, cep telefonu alımında kullanılan kredi kartlarındaki taksitlendirme süresi, fiyat hududu olmaksızın 12 ay olarak belirlendi.

Başa dön tuşu