Bilişim 500 Türkiye – 2018 araştırmasının sonuçları açıklandı

Türkiye’nin gelişimine kıymetli katkılar sağlayan bilişim kesiminin birinci 500 şirketi açıklandı. Birinci 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2018 araştırmasına nazaran Türkiye’ye paha katan bilişim şirketleri Grand Pera- Emek Sahnesi’nde düzenlenen görkemli merasimde mükafatlarını aldılar.

Bilişim 500 Türkiye – 2018 araştırmasının sonuçları açıklandı

Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan Birinci 500 Bilişim Şirketi Araştırması sonuçlandı. Bu yıl 20.’si gerçekleşen ve her yıl olduğu üzere bu yıl da birçok yeniliği barındıran araştırma sonuçlarına nazaran başarılı şirketler 4 Temmuz Perşembe günü İstanbul Grand Pera – Emek Sahnesi’nde düzenlenen merasimle mükafatlarını aldılar. Dalın her alanından kıymetli isimleri ve kurumları buluşturan “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2018” ödül merasiminin açılış konuşmalarını T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, T.C. Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Konsey Üyesi Dr. Hakan Yurdakul, ICANN Bölge Müdürü Baher Esmat, Asis Elektronik İdare ve İcra Şurası Üyesi Hakan Özyürek, KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca ve BTHABER Şirketler Kümesi Lideri Murat Göçe gerçekleştirdi.

Açılışı yapan BTHABER Şirketler Kümesi Lideri Murat Göçe tüm konuklara teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Sekiz aylık bir çalışmanın eseri olan araştırma sonuçlarımızı bu akşam açıklıyoruz. Bilişim 500 datalarının son 20 yılına bakmak gerekirse; 1999 yılında 500 bilişim şirketinin toplam geliri 11,7 milyar dolar, 2018 sonuçlarında ise bu sayı 24,9 milyar dolar, 1999 yılından bu vakte kadar 20 yıllık büyüme dolar bazında dal büyümesi yüzde 113’tür. Son beş yılın performansını incelersek Bilişim 500 gelirleri Türk Lirası olarak yüzde 52 büyüdü fakat dolar bazında ise dalımızın yüzde 30 küçüldüğünü görüyoruz. Büyüyen şirketlerin tamamı, yazılım ya da hizmet alanında satış yapıyor, donanımın gitgide gerilediğini görüyoruz, bu memnuniyet verici” dedi. Merasime katılan devlet yetkileri başta olmak üzere, tüm sponsorlara, rapora iştirak sağlayan firmalara, tüm konuklara ve araştırma ile merasimde emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Herkese uygun bir akşam dileyerek kelamlarına başlayan T.C. Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Konsey Üyesi Dr. Hakan Yurdakul konuşmasında, “Öncelikle bu akşam ödül alacak tüm firmaları tebrik etmek istiyorum. Devlet tarafında 2013-2018 yılları ortasında gerçek sayılarla daldaki 41.142 firmaya yahut projeye 11,3 milyarı vergi takviyeli, 1,5 milyarı nakdi olmak üzere toplam 12,8 milyar takviye sağlamış. 2001-2018 yılları ortasında teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısı 31 kat, buradaki firma sayısı 88 kat, çalışan sayısı da 221 kat artmış, bu artışlar sevindirici. İşin finansal tarafı bir yana Bilişim 500 ödül merasimi bizde gitgide azalan takdir konusunda dala umut veriyor. Kamunun özel bölümün nasıl bir model geliştirmesi gerektiğini netleştirmesi lazım. Öncelikle gelirleri artırmak gerekiyor. Benim üç tane tahlil fikrim var. Birincisi mal ve hizmet ihracatının artırılması için ölçekli bir yapının kurulması, kamunun bunu dışarıdan teşviklerle desteklemesi, başı sonu bütçesi yol haritası aşikâr olan projelerle kamuyu kullanması, ikinci olarak ICT bölümüne daha fazla finansal yatırımcının çekilmesi, birleşme ve satın almaların desteklenmesi, bunun için de dalın finansal bilgilerinin paylaşılması burada Bilişim 500’ün pahası bir sefer daha ortaya çıkıyor. Son olarak ICT bölümünün inovasyon, birliktelik, eko sistem ve yeni jenerasyonlarla iş birliği içinde sonuç ve para odaklı bir biçimde geliştirilmesi olacaktır” dedi.

Törendeki konuşmasında T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan; “Bilişim kesiminin nabzını tutan Bilişim 500’ü her yıl gururlanarak takip ediyoruz. Böylesine keyifli bir ortamda bu türlü hoş bir ödül merasiminde bizleri burada buluşturan başta Murat Göçe olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ülkemizin bilim ve teknoloji yarışında değerli bir yer edinmesinde bilişimin çok önemli bir tesiri var. Türkiye artık fizikî emeğin daha ucuza satın alınacağı değil, bilgi ve teknoloji ile birleşen hak ettiği bedeli bulduğu bir ülke olma yolunda ilerliyor.

Bilgi teknolojilerinde ülkemizi dünyanın birinci on iktisadı içinde olması en büyük gayemiz. Bunun için dijital kalkınmamızı sağlayarak dünyadaki yerimizi ve rekabet gücümüzü artırmak için yol haritalarımızı belirliyoruz. Mükafatların verildiği her bir kategori bizim için çok değerli, biz bakanlık olarak bilişim bölümünün gerisinde durmaya devam edeceğiz. Kategoriler ortasında Ar-Ge, IOT hususları bizim için kıymetli, özellikle Ar-Ge olmadan yenilik, yenilik olmadan öncülük olması mümkün değil. Öncü olmadan dünyaya istikamet veremeyiz. Bilim ve teknolojiye, Ar-Ge’ye çok gereksinimimiz var. Devletimiz bunları destekliyor. Bu dalda global rekabette en üstte olacağımıza inancımız tam. Oranların katlayarak artmasını diliyorum. Yerli ulusal eserlerimizi dünyaya pazarlarsak 2023 amaçlarımıza ulaşacağımızı düşünüyorum. Başarılarıyla bizi gururlandıran tüm kazananları kutluyorum” dedi.

İlk 500 Bilişim Şirketi’nin toplam geliri bir evvelki yıla nazaran yüzde 12 arttı

M2S Araştırma ve Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Hasret Unan, 2018 yılında Bilişim 500 sıralamasında yer alan şirketlerin toplam gelirlerini 2017 yılına nazaran Türk Lirası bazında yüzde 12 oranında arttırdığını belirtti. Unan’ın verdiği bilgilere nazaran bu yıl en yüksek büyümenin yüzde 317 olduğu sıralamada yüzde 100’ün üzerinden büyüyen şirket sayısı ise 28 oldu.

Törende bilişim bölümüne 35 yıl ve üzerinde emek veren Tuğrul Tekbulut, Hayguyi Antikacıoğlu, Faruk Eczacıbaşı, Osman Helvacı, Melek Bar Elmas, Rahmi Aktepe ve Bekir Erdoğan’a “35 Yıl Emek” mükafatları BTHABER Şirketler Kümesi Lideri Murat Göçe tarafından takdim edildi.

Her yıl olduğu üzere bu yıl da BThaber Gazetesi üç özel ödül hazırladı. “En İnovatif BT Platform” mükafatı Clonera ismine Cihan Ballı’ya, “Asırlık Teknoloji Şirketi” mükafatı NCR ismine Işıl Hasdemir’e ve “Yükselen BT Yıldızı” mükafatı Secure Future ismine Cem Kotanoğlu’na BThaber Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi tarafından teslim edildi.

Değişen ve gelişen kategori yapısıyla her şirketin kendi kulvarında yarıştığı, özel ödüllerle bir arada toplam 98 mükafatın sahiplerini bulduğu merasimde; 9 Dağıtıcı, 19 Sistem Entegratörü ve İş Ortağı, 10 Hizmet Sağlayıcı, 8 Memleketler arası Üreticinin Türkiye Temsilcisi, 14 Türkiye Merkezli Üretici, 15 PLUS, 4 Ana Kategori ve 9 adet de Türkiye İktisadına Katkı Özel mükafatları verildi.

“Türkiye İktisadına Katkı Özel Ödülleri” kategori başlığı altında “Ar-Ge Yatırımı” kategorisinde Logo Yazılım, “Yapay Zeka” kategorisinde Emfa Yazılım, “Türkiye Merkezli Üretici IoT ve M2M” kategorisinde Arvento mükafata layık görüldü. “Donanım İhracatı” kategorisinde Corning Optik İrtibat, “Hizmet İhracatı” kategorisinde NETAŞ, “Yazılım İhracatı” kategorisinde de Ekin Teknoloji ödül aldı. “Türkiye Merkezli Üretici Donanım” kategorisinde Karel Elektronik, “Türkiye Merkezli Üretici Hizmet” kategorisinde STM Savunma Teknolojileri ve “Türkiye Merkezli Üretici Yazılım” kategorisinde de Intertech ödül alan öteki firmalar oldular.

İLK 500 BİLİŞİM ŞİRKETİ TÜRKİYE 2018 ÖDÜLLERİ

DAĞITICI KATEGORİLERİ

Ağ Donanımı

PENTA TEKNOLOJİ

Mobil Telefon

BRIGHTSTAR

Baskı Sistemleri

PENTA TEKNOLOJİ

Bilgi Güvenliği Donanımı

KOMTERA TEKNOLOJİ

Görüntü ve Ses Sistemleri

PENTA TEKNOLOJİ

Güvenlik Kamera Donanımı

TESAN İLETİŞİM

Sunucu, Masaüstü ve Taşınabilir Bilgisayarlar, Tablet ve OEM Ürünleri

PENTA TEKNOLOJİ

Veri Yedekleme ve Depolama Donanımı

PENTA TEKNOLOJİ

Güvenlik Yazılımı

EXCLUSIVE NETWORKS

SİSTEM ENTEGRATÖRÜ VE İŞ ORTAĞI KATEGORİLERİ

Telekomünikasyon Alt Yapı Donanımı

AIR TELEKOMÜNİKASYON

Baskı Sistemleri

BNK TEKNOLOJİ VE OFİS SİST.

Görüntü ve Ses Sistemleri

İSBAK

Bilgi Güvenliği Donanımı

KOÇSİSTEM

Ağ Donanımı

NETAŞ

Veri Yedekleme ve Depolama Donanımı

NETCORE

Güvenlik Kamera Donanımı

SENSORMATIC

Barındırma/Yönetim/Bulut

KOÇSİSTEM

Dış Kaynak Kullanım Hizmeti

HAVELSAN

Danışmanlık

İNNOVA BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ

Kurulum/Bakım/Destek Hizmeti

KOÇSİSTEM

Güvenlik Yazılımı

HAVELSAN

Veritabanı Yazılımı

KOÇSİSTEM

CRM Yazılımı

İNNOVA BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ

Mobil Uygulamalar

İSBAK

İş Uygulamaları

NETAŞ

Sektörel Yazılım

HAVELSAN

ERP Yazılım

İNNOVA BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ

Sanallaştırma

KOÇSİSTEM

HİZMET SAĞLAYICI KATEGORİLERİ

Dış Kaynak Kullanım Hizmeti

ATLAS YAZILIM

Danışmanlık

KAFEİN YAZILIM

Kurulum/Bakım/Destek Hizmeti

KVK TEKNİK SERVİS

Çağrı Merkezi Hizmeti

TURKCELL KÜRESEL BİLGİ

Barındırma/Yönetim/Bulut

VMİND

Mobil Uygulamalar

ADESSO TÜRKİYE

Güvenlik Yazılımı

BARİKAT İNTERNET GÜVENLİĞİ

Sektörel Yazılım

SOFTTECH

İş Uygulamaları

TÜRKKEP

İnternet ve Sabit Telefon Hizmetleri

TÜRK TELEKOM

ULUSLARARASI ÜRETİCİNİN TÜRKİYE TEMSİLCİSİ KATEGORİLERİ

Görüntü ve Ses Sistemleri

EMN TEKNOLOJİ

Veri toplama (OT/VT) Donanımı

MOBİSİS TEKNOLOJİ

Çeşitli Donanım

NCR

Baskı Sistemleri

XEROX

Kurulum/Bakım/Destek ve Danışmanlık Hizmetleri

SAP TÜRKİYE

Veri Ambarı ve İş Zekası Yazılımı

ITELLIGENCE

İş Uygulamaları

SAP TÜRKİYE

ERP Yazılım

ITELLIGENCE

TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ

Çeşitli Donanım

AYDIN YAZILIM

Telekomünikasyon Alt Yapı Donanımı

KAREL ELEKTRONİK

Dış Kaynak Kullanım Hizmeti

ATP

Kurulum/Bakım/Destek Hizmeti

LOGO YAZILIM

Danışmanlık

STM SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ

Barındırma/Yönetim/Bulut

ZİRAAT TEKNOLOJİ

Mobil Uygulamalar

ARVENTO

Sektörel Yazılım

INTERTECH

CRM Yazılımı

İDEA TEKNOLOJİ

Doküman/Arşiv İdaresi Yazılımı

KODA BİLİŞİM

e-Fatura/e-Defter/e-Arşiv Yazılımı

LOGO YAZILIM

ERP Yazılım

LOGO YAZILIM

Coğrafi Bilgi Sistemleri Yazılımı

NETCAD

İş Uygulamaları

ZİRAAT TEKNOLOJİ

BİLİŞİM 500 PLUS

İzmir Şirketleri

E-ÇÖZÜM

Kocaeli Şirketleri

LOGO YAZILIM

Bursa Şirketleri

TÜRK PRYSMIAN KABLO

Denizli Şirketleri

İNFOTÜRK

Kayseri Şirketleri

HES KABLO

Sistem Entegratörü IoT ve M2M

NETAŞ

3 Yaşından Küçük Genç Şirketler

MICRO FOCUS

3 Yaşından Küçük En Süratli Büyüyen Bilişim Şirketleri

EPLATFORM

Savunma Dalı Yazılım

HAVELSAN

Finans Dalı Yazılım

INTERTECH

Turizm Dalı Yazılım

HİTİT BİLGİSAYAR

Sağlık Bölümü Yazılım

FONET BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

Son Yılda En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi

ARCHITECHT BİLİŞİM

Son 3 Yılda En Düzgün Performans Gösteren Bilişim Şirketi

HAVELSAN

Son 20 Yılın En Yeterli Performans Gösteren Bilişim Şirketi

COMPRO

ANA KATEGORİLER

Hizmet Sağlayıcı

TURKCELL KÜRESEL BİLGİ

Sistem Entegratörü ve İş Ortağı

KOÇSİSTEM

Telekom Şirketi

TURKCELL

Uluslararası Üreticinin Türkiye Temsilcisi

HP TÜRKİYE

TÜRKİYE İKTİSADINA KATKI ÖZEL ÖDÜLLERİ

Ar-Ge Yatırımı

LOGO YAZILIM

Yapay Zeka

EMFA YAZILIM

Türkiye Merkezli Üretici IoT ve M2M

ARVENTO

Donanım İhracatı

CORNING OPTİK İLETİŞİM

Hizmet İhracatı

NETAŞ

Yazılım İhracatı

EKİN TEKNOLOJİ

Türkiye Merkezli Üretici Donanım

KAREL ELEKTRONİK

Türkiye Merkezli Üretici Hizmet

STM SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ

Türkiye Merkezli Üretici Yazılım

INTERTECH

Başa dön tuşu