Cem Kıvırcık yazdı: Apple benim öğretmenim!

Huawei kurucusu “Apple benim öğretmenim.” diyor.

Kısa bir ortadan sonra herkese merhaba…

Google, geçtiğimiz haftalarda yaptığı duyuruyla Çinli üretici Huawei’nin ürettiği telefonları yeni Android işletim sistemi güncellemeleri için desteklemeyeceğini açıkladı. Sadece bununla kalmadı ve Gmail, GoogleMaps, YouTube ve Google Play Store üzere uygulamalarının da Huawei telefonlarda kullanılmasına müsaade verilmeyeceğini belirtti.

Cem Kıvırcık yazdı: Apple benim öğretmenim!

ABD Ticaret Bakanlığı’nın Huawei Technologies Co Ltd ve 70 bağlı şirketini kara listeye almasıyla, Çinli telekom devi, ABD hükümetinin onayı olmadan, Amerikalı şirketlerden modül ve bileşen satın alamayacak. Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edenler, 2016 yılında buna benzeri bir durumun tekrar bir diğer Çinli şirket olan ZTE’nin başına geldiğini hatırlayacaklardır.

Ancak, bu kara liste uygulaması telekom dünyasının ikinci büyük devi ZTE için kısa sürmüş ve bir mutabakata varılmıştı. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında, İran’a yapılan ambargonun ihlal edilmesi nedeniyle Huawei kurucusu Ren Zhengfei’nin tıpkı vakitte Huawei CFO’su olan kızı Meng Wanzhou, Kanada ziyaretinde tutuklanarak göz altına alınmıştı.

Kendisi hala ayak bileğinden elektronik kelepçeli olarak konut mahpusunda tutuluyor. ABD’li savcılar İran’a 100 milyon dolarlık teknoloji gereci satan Skycom adlı
şirketle Huawei’nin bir irtibatı olduğunu tez ediyorlar.

Rakamlara bakacak olursak, geçtiğimiz yıl itibariyle dünyanın en büyük telefon üreticilerinden Apple’ı geride bırakarak, listede Samsung’un gerisinden ikinci sıraya yerleşen Huawei, yaklaşık 93 milyar dolarlık satış geliriyle neredeyse Microsoft’la eşit durumda… 2019 yılının birinci çeyreğinde IDC bilgilerine nazaran geçtiğimiz yıla oranla telefon satışları 310,8 milyon adetle yüzde 6,6’lık bir düşüş gösteriyor.

Oysa Huawei, 59,1 milyon adetle satışlarını yüzde 50’nin üzerinde büyütmüş durumda. Yılın birinci çeyreğinde önder Samsung, konumunu koruyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 23,5 olan pazar hissesi, birinci çeyrekte yüzde 23,1 olarak gerçekleşmiş. Huawei ise geçen yıl yüzde 11,8 olan pazar hissesini yüzde 19’a yükseltmiş.

Geçen yıl üçüncü sıraya düşen Apple ise yüzde 15,7’lik pazar hissesinden, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30,2 pazar kaybıyla yüzde 11,7’ye gerilemiş. Aslında listedeki bu durum bile Huawei’nin bir manada “önünün kesilmeye” çalışılmasının kıymetli bir göstergesi üzere yorumlanabilir.

Gelelim, Huawei’nin güvenlik ihlalleri ve fikri mülkiyet hırsızlığı ile suçlanması sorununa. Aslında bu mevzuda kesin bilgiler kelam konusu değil. Lakin, kıymetli savlar var. Taşınabilir genişbant konusunda ülkemiz de dahil olmak üzere altyapı konusunda tahliller sunan şirket, 2011 yılında ABD hükümetine açık bir mektup sunarak, savların temelsiz olduğunu belirtti.

2012 yılında iki Alman mühendis, Huawei yönlendiricilerde çok değerli güvenlik açıkları bulduklarını açıkladılar. Ayrıyeten Huawei’nin, bu çeşit açıkları bildirmek için bir güvenlik kontağı olmadığına, güvenlik konusunda tekliflerde bulunmadığına ve güncellemelerde hangi bug’ların çözümlendiğinin belirtilmediğine değindiler.

Yine 1987 yılında 21 bin Yuan sermaye ile kuran Ren Zhengfei’nin evvelden Çin Halk Kurtuluş Ordusu mensubu bir mühendis olması da, tartışılan hususlardan biri… Huawei’nin Çin hükümeti için istihbarat topladığı konusunda da argümanlar mevcut…

Yine de bu savların net olarak kanıtlandığını söylemek pek mümkün görünmüyor.
Geçtiğimiz yılın başlarında Huawei, başta Huawei Mate 10 Pro olmak üzere, telefonlarını ABD’de satmak emeliyle AT&T ile muahede yoluna gitmiş ancak son anda AT&T vaz geçmişti. Verizone da AT&T’yi izlemişti. Şirketlerin bu kararlarında ABD hükümetinin hissesi olduğu konusunda söylentiler var.

Tüketicilerin yüzde 90’ının telefonlarını operatör aracılığıyla satın aldıkları ABD’de de Huawei’nin pazara girebilmesi epeyce güç görünüyor. Bilhassa 5G konusunda değerli adımlar atan Huawei, ABD hükümetinin bu kararı ile objelerin interneti, makinelerin birbirleriyle konuşması, otonom arabaların gelişmesi üzere hayati
teknolojik sıçramaların da önünün kesileceğini tez ediyor.

Huawei mühendisleri, kendi işletim sistemleri için bir B planı olduklarını açıkladılar. Hatta bu mevzuda ortada dolaşan kimi isimler de var. Hongmeng OS, ya da kolay söylem edilebilen Ark OS ile 2020 yılının birinci çeyreğinde karşılaşabiliriz. Alışılmış problem sırf işletim sistemi ile bitmiyor. Başta işlemci olmak üzere birçok bileşen var bir
taşınabilir aygıtta.

Özellikle ARM mimarisi ile üretilen Kirin işlemciler konusunda da Huawei birtakım ezalar yaşayacak üzere görünüyor. Her ne kadar ARM, bundan sonra Çinli telekom devi ile çalışmayacağı konusunda bir duyuru yapmış olsa da, TSMC (Taiwan Semiconductor Manufactoring Company Ltd) Huawei’ye takviye vereceğini açıkladı.

İkinci jenerasyon 7 nm+ işlemci üretimine başlayan TMSC, bu teknolojinin Huawei Mate 30’da kullanılacak Kirin 985 yonga setinde kullanılacağına dikkat çekiyor. Bu savaş nedeniyle Huawei’nin güç günler yaşayacağı aşikar… Savaşların kazananı pek olmaz
aslında.

Tüm bunlar, bilhassa biz son kullanıcıların seçme özgürlüğünü de etkileyecek. Öte yandan su akacak ve yolunu bulacak. Huawei, işlemci, bileşen, OS derken tahminen de rekabetin şartlarını yeni baştan yazan işlere imza atacak. Açıkçası dünyanın 5 büyük telefon üreticisi ortasında yer alan Huawei, Xiaomi ve Oppo’nun ve telekom altyapı şirketi ZTE’nin bir Çin paktı oluşturup oluşturmayacağını çok merak ediyorum.

Bu telefonların Google’ı reddetmeleri ve kendi ürettikleri eko sistem içinde yer almaları üzere bir durum kelam konusu olursa sanki ne olur? Başta Apple olmak üzere birçok ABD’li şirketin eserlerini üreten Çin, bir misilleme yapmaya kalkarsa? Huawei kurucusu Ren Zhengfei, bu misilleme argümanlarını desteklemediğini belirtiyor ve şunları söylüyor:

“Apple benim öğretmenim. Bir öğrenci olarak öğretmenime neden karşı geleyim?.. Asla…”

Sevgiyle kalın… ”Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik”

Başa dön tuşu