Google imkansızı başardı! ‘Kuantum üstünlüğüne’ sahip bilgisayar

Alphabet Inc.’in iştirakı Google, bir müddettir devam eden söylentilere son noktayı koydu ve kuantum üstünlüğüne ulaştıklarını tez etti. 

Şirketin kendi geliştirdiği kuantum yongasıyla gerçekleştirdiği testlerin sonuçları Çarşamba günü dünyaca ünlü bilim mecmuası Nature’de yayınlandı.

Makaleye nazaran, daha evvel en güçlü muhteşem bilgisayarların bile gerçekleştiremeyeceği bir hesaplama, ihtilal niteliğinde yeni bir bilgisayar çeşidi sayesinde başarıldı. Buna nazaran, ‘Sycamore’ ismiyle bilinen kuantum bilgisayar, klasik bir sistemde yaklaşık 10 bin yıl sürecek süreci, 200 saniyede tamamlayabiliyor.

Google araştırmacıları, bu vazifenin muvaffakiyet ile gerçekleştirilmesinin, pratik uygulamaların yolunu açtığını belirtiyor. Google, artık daha geniş kapsamlı operasyonlar yürütebilecek ve çeşitli alanlarda kullanılabilecek bir sistem kurmayı umuyor. 

Google’ın mühendislik yöneticisi Hartmut Neven, kaleme aldığı blog yazısında “Bu kazanım yıllar süren araştırmanın ve birçok insanın kendini adamasının sonucudur” dedi.

Neven, bu teknolojinin nasıl çalışacağını keşfetmenin de tıpkı vakitte yeni bir seyahatin başlangıcı olduğunu ekledi.

​Google CEO’su Sundar Pichai ise Twitter’dan yaptığı açıklamada “Kuantum hesaplamanın gelecek için ne manaya geldiği konusunda heyecanlıyız. Bize kozmosun lisanını konuşmanın ve dünyayı daha uygun anlamanın alternatif yolunu gösteriyor. Artık yalnızca 1’ler ve 0’lar değil, hoş, karmaşık ve sınırsız olasılıklar olacak” dedi. 

​IBM: GOOGLE FAZLA HESAPLADI

Google son yıllarda, kuantum bilgisayar geliştirmeye çalışan Intel ve IBM üzere firmalarla ağır rekabete girdi. 

Şirket bir ay evvel, prototip kuantum işlemcilerinin “kuantum üstünlüğünü” göstermeye çok yaklaştığını öne sürmüş, bunun akabinde IBM de aykırısı tarafta açıklamalar yapmıştı.

Rakip firma, Google’ın sürecin zorluğunu ve klasik bilgisayarda ne kadar vakit alacağını “fazla hesapladığını” tez etmişti.

Şirketin 21 Ekim’de blog sayfasında yayımlanan açıklamada şu tabirler yer almıştı:

Aynı sürecin ülkü simülasyonunun, klasik bilgisayar sisteminde 2.5 günde ve daha yüksek güvenilirlikle tamamlanabileceğini sav ediyoruz.

“Kuantum üstünlüğü” sözü, 2012 yılında John Preskill isimli bilim insanı tarafından ortaya atılmıştı. 

Başa dön tuşu