Bir Üniversite öğrencisinin okuyabilmesi için aylık masrafı ne kadardır? [2023 Zammı içerir]

Ülkemizde ortalama 8 milyon okuyan üniversite ve lise öğrencisi bulunuyor. Bu öğrencilerin büyük bir kısmını ise Üniversite oluşturmakta. Ekonomik olarak bu türlü bir vakitte okumak bile ailelerin belini bükebiliyor.

Peki üniversiteye giden bir evladınız varsa sizce aylık ortalama sarfiyatı ne kadar olabilir? Gelin bu soruyu 2023 yılı için hesap edelim.

Okumak da güç arkadaş!

Etrafınızda “Okumak o kadar da masraflı değil diyen dayılar, amcalar varsa onlara pek kulak asmasanız düzgün edersiniz çünkü okumak evvelden olduğu üzere artık ucuz değil kıymetli bir duruma gelmiş durumda. 2023 yılına her vakit olduğu üzere tekrar beklenen artırımlarla girdik.

Ortalama bir öğrencinin aylık sarfiyatını gelin kısaca hesap edelim;

Okurken de mi kira?

Öğrencileri en çok zorlayan kalemden başlarsak bunun başında yurt kiraları geliyor. Şayet KYK yurtlarında kalan bir öğrenci iseniz kiranız oda tipine nazaran değişiyor. Lakin biz en düşük odayı baz aldık.

Ortalama yurt kirası (KYK)= 440₺

Kantinden birşey ısmarlama devranı bitti artık

Öğrenciler ders ortalarında ekseriyetle kantine gidip en azından bir çay alıp içmek isteyebilirler. Fakat eliniz bol biri iseniz bu gideriz o derece artacaktır. Bu masrafı de en düşük fiyatı baz alıp hesaplayalım.

Ortalama kantin gideriniz= 50₺

Diğer sarfiyatların en büyüğü tabi ki yemek

Geldik geriye kalan sarfiyat kalemlerine. Yazıyı daha fazla uzatmamak ismine burada kalan hesaplamaları yapalım.

Ortalama Kitap, Fotokopi ve kalem vs gideri= 300₺

Ortalama ulaşım fiyatı günlük = 20₺

Ortalama aylık KYK yemek ücreti= 1800₺

Arada sırada dışarda birşeyler yemek-içmek isterseniz= 70₺

Tüm hesaplamaları ortalama baz aldığımızda aylık toplam en makûs ihtimalle 2680₺ üzere bir masrafınız olacak ve bu öğrenciler için çok önemli bir sayı. Öğrenci iseniz sizlerin aylık sarfiyatı ne kadar? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın…

Başa dön tuşu