Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ZP – Mehmet Alagöz Röportajı

14 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde öncesinde tüm ittifak ve partileri konuk ettiğimiz seçim özel serimizin son içeriği ile karşınızdayız. Daha önce Cumhur İttifakı, Millet İttifakı ve Memleket Partisi temsilcilerine yönelttiğimiz 4 soruyu bu defa Ata İttifakı’nı temsil eden Zafer Partisi Kalkınma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Alagöz’e soracağız.

Hafta başında başladığımız seçim özel içerik serimizde ülke yönetimine talip olan ittifak ve partilerin temsilcileri ile görüşmüş; onlara teknolojiye ulaşım, seçim güvenliği ve beyin göçü gibi hepimizi yakından ilgilendiren konularda sorular yöneltmiştik.

Artık seçime günler kaldı. Biz de oy pusulasındaki sıraya göre gittiğimiz bu içeriğimizde son konuğumuzla karşınızdayız. Zafer Partisi’nden genel başkan yardımcısı Mehmet Alagöz, sorularımızı cevaplayacak. 

Son kez hatırlatalım, hazırladığımız 4 içerikte de:  

  • Cumhurbaşkanlığı adayları adına ittifaklardaki ve partilerdeki temsilcileri konuğumuz oldu.
  • Tüm yayınlar oy pusulasındaki aday sıralamasına göre yapıldı.
  • Adaylara özel bir soru sorulmadı, her aday için aynı sorulara yanıt alındı.
  • Verilen yanıtlardaki siyasi mesajlar yerine somut, ölçülebilir vaatler içerikleştirildi.

İlk sorumuzla başlayalım, söz Alagöz’ün: 

1- Teknolojik ürünlerden alınan vergiler kaldırılacak mı? Kalıcı olarak kaldırılmayacaksa neden?

bilgisayara bakan genç

”Teknolojik ürünler için, eğer bir yerli ürün de yoksa vergi yükünü azaltacağız. Bir taraftan bu teknolojilere erişimi kolaylaştırıp diğer taraftan bu teknolojilerin öğrenilmesi ve geliştirilmesi için tüm kamu kaynakları nakdi ve ayni olarak aktarılacak. Ayrıca ‘İstanbul 3.0’ ve 30 diğer büyükşehirde 30 ar-ge ofisi açacağız.”

2- Seçim güvenliği kapsamında nasıl bir teknolojik altyapı ile çalışıyorsunuz? Hangi güvenlik önlemlerini aldınız, bu güvenlik önlemleri ne kadar güvenilir?

bilgisayarlarla dolu oda

”WhatsApp grupları ile sahadan gelen bilgileri eşleştiriyoruz. Zafer Partisi olarak ilk defa seçime gireceğimiz için sandıklara görevli veremedik. Ancak her sandık için müşahit ve her okul için bir hukukçu arkadaşımızı görevlendirdik. Zafer Partisi iktidarında oy pusulalarına karekod ve elektronik tarama konularak, güvenlik en üst düzeye çıkarılacak. Seçmenin her oyu demokrasi adına güvende altına alınacak. ”

3- Beyin göçü hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunu engellemek ya da tersine çevirmek için ne gibi planlarınız var?

beyin göçü

‘Yaratıcı beyinler her daim onure edilecek’

”Beyin göçü, ülkemizin duraklamasına, hatta gerilemesine neden olan bir faktördür. Beyin göçünü engellemek için anayasamıza bağlı kalmak kaydıyla ‘Düşünce hürriyeti’ birinci önceliğimiz. Bunun yanında yaratıcı ve yenilikçi beyinlere rahat çalışma ortamı ve gerekli finansman desteği ile çalışabilecek ortamı sağlayacağız. Yaratıcı beyinler her daim onure edilecek.”

4- Son olarak, teknolojiyi seven, yakından takip eden ve güncel teknolojiye ulaşmak isteyen biri neden  size oy vermeli? 

sokakta yürüyen kulaklıklı gençler

”Teknolojiyi seven kişiler, zeki ve esprili insanlar. Örneğin genel başkanımız Ümit Özdağ da esprili bir lider. Mizah zeka işidir. Teknoloji ile uğraşan kişiler zeki adamlardır. Bundan dolayı zeki kişileri tercih ederler.”

Webtekno Seçim Özel serimizin son içeriğinde Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Alagöz’ü dinlediniz. Sorulara verilen yanıtlara dair görüş ve yorumlarınızı aşağıya bırakabilirsiniz. 

Serinin tüm içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz: 

Hangi Cumhurbaşkanı Adayı Teknoloji Alanında Ne Vadediyor? Oy Pusulasındaki Sıraya Göre Bölüm #1: Recep Tayyip Erdoğan

Hangi Cumhurbaşkanı Adayı Teknoloji Alanında Ne Vadediyor? Oy Pusulasındaki Sıraya Göre Bölüm #2: Muharrem İnce

Hangi Cumhurbaşkanı Adayı Teknoloji Alanında Ne Vadediyor? Oy Pusulasındaki Sıraya Göre Bölüm #3: Kemal Kılıçdaroğlu

Başa dön tuşu