Dijital Dünyada Saklılık ve Güvenlik

Dijitalleşme nedir? Dijitalleşme, bir aksiyonu, bilgiyi ya da dijitalleştirileştirilebilecek rastgele bir şeyi günlük yaşantımıza dijital teknolojiler aracılığıyla entegre etmektir diyebiliriz. Günlük ömürlerimiz dijitalleşmeye aslında 1989 yılında World Wide Web’in hayatlarımıza girmesiyle başladı.Öncelikle devlet içindeki irtibatın daha aktif ve süratli olması için kullanılmaya başlandı ancak 1990’larda internet artık konutlara girmeye başlamıştı.

Dijital Dünyada Saklılık ve Güvenlik

Dijitalleşen dünya birçok avantaj sunuyor. Temelde süratli irtibatı sağlayan dijital dünya, bireylerin ferdî işlerini daha süratli ve faal bir biçimde yapmalarını sağlarken, şirketlerin operasyonlarını ve süreçlerini daha faal bir formda gerçekleştirmelerini sağlıyor.

1913 yılında Henry Ford seri üretim sınırını oluşturduğunda bir ihtilal gerçekleştirmişti. Arabaların seri bir halde üretilebilmesi, hem çalışanlara hem de Ford’a vakti tesirli kullanmayı ve az vakitte daha çok iş gerçekleştirebilmesi sağlamıştı. Bu seri üretim çizgisi icadını aslında dijitalleşmeye benzetebiliriz. Dijitalleşmede her şey sonuca daha süratli ve daha faal halde ulaşabilmek için ortaya çıkıyor, tıpkı Ford’un daha aktif ve süratli araba üretme hedefi üzere.

Facebook 2007 yılında ortaya çıktığında, Mark Zuckerberg ileride bir dünya devi olmayı değil, hoşlandığı kız ile bağlantı kurabilmeyi amaçlıyordu.

İçgüdüsel olarak irtibat kurmaya programlı olan insanoğlu, dijital dünyanın sağladığı bütün imkanları bu tarafta kullanmaya devam ediyor ve edecek de. Her uygun şeyde olduğu üzere, dijitalleşmenin de kimi dezavantajları var. İnternet kullanılmaya başlandığında kimsenin aklına öbür bir birey ya da kurum tarafından izleneceği aklına gelmedi. Dijital dünyada saklılık ve güvenlik sorunu, 1988 yılında Morris Worm ismiyle bilinen solucan ile dikkat çekmeye başladı.

Günümüzde ise bir solucandan çok daha zekice planlanmış ve karmaşık siber ataklarla karşı karşıyayız. Siber hücumlar genel olarak bireylerin ferdî bilgilerini çalmayı hedefliyor. Şirketlere yapılan hücumlarda da müşterilerin yani yeniden bireylerin şahsî dataları çalınarak makus maksatlar için kullanılıyor.

Dijital dünyada şahsî bilgi ve bilgilerin zımnilik ve güvenliğini sağlamak için alınabilecek birkaç ufak tedbir, datalarınızın makus niyetli hackerlar tarafından ele geçirilmesini engelleyebilir.

Dijital dünya, internet demektir. İnternet herkes tarafından ortak olarak kullanılmaktadır. Kendi internetiniz demek, başka insanların göremediği ve ulaşamadığı bir sanal ağ demektir. VPN kullanarak kendi sanal ağınızı oluşturabilirsiniz. VPN (Sanal Özel Ağ), bir internet kullanıcısının internet aktivitelerini, aktiviteleri aracılığıyla oluşan bilgi ve bilgilerini başka kullanıcılardan gizler. Öteki bir deyişle, VPN ile bilgi ve bilgileriniz dijital dünyada bâtın ve inançta olur. VPN programları tıpkı vakitte IP adresinizi de değiştirir. VPN ile sınırsız internete ulaşmanız bu biçimde mümkün olur. Sınırsız internetin yanında, âlâ bir VPN programı kullanırsanız, sınırsız bant genişliği de elde edebilirsiniz. Bu da, sınırsız internette sınırsız data transfer kapasitesi demektir.

Dijital dünyada şahsî bilgi ve bilgileriniz internet ağınıza yapılan ataklar ile çalınabilir. Aslında, internet aktivitelerinizin internet servis sağlayıcınız tarafından erişilebilir olduğunu biliyor muydunuz? İnternette gezinirken ziyaret ettiğiniz bütün web siteler, o web sitelerde ne kadar müddet kaldığınız üzere bilgilerin hepsi internet servis sağlayıcınız tarafından görülebilir.

Sadece internet sağlayıcınız da değil, giriş yaptığınız web siteleri ve kullandığınız web tarayıcıları da sizin bilgilerinizi kaydederler. Çerez ismi verilen web site cookieleri aracılığıyla IP adresiniz, o web sitede ne kadar kaldığınız, ne vakit giriş yaptığınız üzere bilgiler reklam gayeleriyle kaydedilir ve size karşı kullanılır.

İnternette gezinirken ya da toplumsal medya platformlarında gönderi paylaşırken, paylaştığınız her şey sizin sanal dünyada ardınızda bıraktığınız bir iz olarak kalır. Dijital dünya, faydalı olduğu kadar, kurtulması da güç bir dünyadır. Bu yüzden, toplumsal medyadaki paylaşımlarınızda kendiniz hakkında ne paylaştığınıza dikkat etmenizde yarar var.

Başa dön tuşu