Bitcoin bu yıl 30.000 doları görebilir mi?

Kripto para piyasası, yeni yılın başlamasıyla birlikte iyimserliğin geri dönmesiyle, yatırımcıların ve finans uzmanlarının Bitcoin’in ( BTC ) 2023’ün sonuna hakikat nereye gidebileceğini belirlemeye çalışmasıyla kısa müddet evvel 1 trilyon dolarlık piyasa kapitalizasyonunu geri kazandı.

Bitcoin bu yıl 30.000 doları görebilir mi?

24 Ocak’ta Finbold ile paylaşılan bir Finder anketinin sonuçlarına nazaran, 56 fintech ve kripto para ünitesi uzmanından oluşan bir panel, Bitcoin fiyatının 2023’te artarak 29.095 $’a ulaşacağını ve akabinde yılı 26.844 $’da tamamlayacağını varsayım etti.

2023, 2025 ve 2030 sonu için Bitcoin yıl sonu fiyat iddiaları. Kaynak: Finder

Uzmanlar ne dedi?

Seasonal Tokens yaratıcısı Ruadhan O’nun açıkladığı üzere :

“Fiyat düşük zira muhtemel felaketler fiyatlanıyor. Yıl sonuna kadar piyasa hassaslığı değişmiş olacak ve endişe ortadan kalktıktan sonra piyasa Bitcoin kıtlığını yine keşfedecek.”

Bunun da ötesinde, oburlarının yanı sıra çevrimiçi ticaret komitecisi FxPro’da kıdemli bir piyasa analisti olan Alexander Kuptsikevich’in de yer aldığı panel, BTC’nin 2025’in sonunda 77.492 dolara ve 2030’da 188.451 dolara yükseleceğine inanıyor.

Kuptsikevich’e nazaran:

“En etkin kripto para ünitesi satış kademesi sona erdi. 2023, fiyatların dikkatli bir halde toparlanacağı bir yıl olacak. Lakin gerçek bir FOMO piyasasının 2024-2025’e kadar gelmesi pek muhtemel değil.”

Öte yandan, Canberra Üniversitesi kıdemli öğretim vazifelisi John Hawkins düşüş eğilimi gösteriyor ve BTC’nin “bir ödeme aracı, inançlı liman olarak öne çıktıktan sonra bir varlık olarak faydalı bir rolü olmadığını” düşündüğü için yılı 10.000 dolardan kapatacağını öngörüyor.

Bitcoin’i artık satın alıyor musunuz?

Bununla birlikte, Finder panelinin %50’si, tutmayı öneren %37 ve amiral gemisi merkezi olmayan finans ( DeFi ) varlığını satmayı öneren %13’ün bilakis, artık Bitcoin satın alma vaktinin geldiğine inanıyor.

Panelin BTC satın alma, satma yahut tutma konusundaki görüşleri. Kaynak: Bulucu

Panelin beşte birinin (%21) kurumsal yatırımcıların, son piyasa çöküşü ve FTX çöküşü nedeniyle bu yıl öbür varlık sınıfları için kripto pazarından çekileceğini belirttiğini belirtmekte yarar var. Lakin, panelin büyük çoğunluğu (%75) birebir fikirde değil.

Bitcoin fiyat analizi

Bu ortada Bitcoin, yıl başından bu yana değerli kazanımlar kaydediyor ve 1 Ocak’ta 16.550 dolardan yayın tarihinde 22.610 dolara %36.62 arttı . Mevcut fiyatı da günlük %1,35’lik bir düşüşü temsil ediyor, lakin yeniden de haftaya nazaran %6,87 ve evvelki 30 gün boyunca %34,25’lik bir artış.

Bitcoin yılbaşından bugüne (YTD) fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Aynı vakitte, Finbold’un daha evvel bildirdiği üzere, Bitcoin’in piyasa bedeli 436,42 milyar dolardı ve bu göstergeye nazaran JPMorgan Chase ve Bank of America dahil olmak üzere dünyanın önde gelen tüm klâsik finans kuruluşlarını geride bıraktı.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Başa dön tuşu