Bitcoin’de yön ne olur?

Sanal paraların klâsik paralardan en büyük farkı, hükümetler tarafından denetim edilememesi olarak dikkati çekiyor. Sanal paralara ait süreç kayıtları, merkezi bir belge yerine, her sürecin onaylandığı global bir muhasebe defteri üzere çalışan blok zincirinde yer alıyor ve ağdaki bütün bilgisayarlara dağıtılıyor.

Bitcoin’de istikamet ne olur?

bfmedia’nın haberine göre; bu bağlamda finansal sistemin globalleşmesi manasında değerli adımlardan biri Facebook’un kripto para ünitesi Libra, tartışmalara yol açtı.

Facebook Libra nedir? Hayatımızı nasıl değiştirecek? Devletler dijital paraya neden geçmeli? Bitcoin’de istikamet ne olur? Tüm bu soruların karşılığını İş Yatırım Milletlerarası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan bfmedia okuyucuları için yanıtladı.

Sizce Facebook Libra’nın ardı sağlam mı? 

Libra herkese açık ve daha verimli bir kripto para olabilmek için 3 bacağa sahip. Bunlar sırasıyla bir blockchain üzerine inşa ediliyor. İki içsel bedele (intrinsic value) sahip olması için bir rezerv fonu ile destekleniyor. Bağımsız Libra Association tarafından yönetiliyor.

Kısaca Libra sahibi tıpkı Euro sahibi üzere bugün ve yarın kahve almak için ne kadar Libra gerektiğini bilecek ve pahası vakit içinde stabil olacak.   Euro’nun daha düzgün bir performans göstereceğini ummak için bir nedenimiz olmadığı üzere doların bilakis 100 yıl sonra varlığını sürdüreceğine yönelik önemli kuşkularım de var.

Farklı görüşler olsa da ana görüş Altının bir instrinsic value’su yani kendine has bir bedel olduğunu kağıt paranın ise olmadığıdır. 

Libra’da süreçler cüzdanla mı yapılacak? 

Calibra sayesinde cüzdan, Facebook bilgileriniz ve “finansal” bilgileriniz farklı tutulacak.

Tıpkı Bitcoin’de olduğu üzere Libra da aslında kimliğiniz tam olarak saklı değil ancak fiktif/takma bir kimliğe sahip olabilirsiniz. Tekrar birinci başta müsaadeli olarak çalışacak olan blockzinciri gelecekte müsaadesiz bir hale getirilecek. 

Bitcoin’de kısa vadede taraf ne olur? 

Bitcoin 11700 direncini aştıktan sonra şu anda 13000 dolar düzeyinden geçiyor. 13400 aşıldığında, ki bu kere bekliyorum, ATH konusu gündeme gelecektir. Dominans yüzde 65 düzeyine yükseldi. Ether/Bitcoin paritesi BTC lehine değerli bir seviyeyi kırıyor. Kısa vadede Bakkt testleri ve 16 Temmuz Libra görüşmesi kıymetli gelişmeler. 

Sizce devletler dijital paraya neden geçmeli?  

Devletler açısından dijital paraya geçmenin öteki bir motivasyonu ise vergi kontrolü ve kara paranın takibidir. Larry Summers, Kenneth Rogoff, Willem Buiter üzere önde gelen ekonomistler dijital paraya geçişi savunurken kademeli bir geçiş durumunda ise evvel büyük kupürlü paraların piyasadan çekilmesi gerektiğini savunmaktadır.

Merkezi bir bilgi tabanı kullanıldığı takdirde vergi kaçırma ve cürüm aktiviteleri ile gayret daha kolay bir hale gelecektir. Lakin elbette bireylerin özel hayatının ve bilgilerinin korunması üzere hassas noktalar da bulunmaktadır.

Başa dön tuşu