Bitcoin’e hücum var! Son iki ayda üçe katladı

Milliyet’in haberine nazaran; kripto para üniteleri dünyayla birlikte yine Türkiye’de de gündemde. En büyük para birimi bitcoin’in piyasa pahasının son iki ayda 3 bin 500 dolardan 12 bin doların üzerine çıkması tekrar ilgi çekmesini sağladı.

Kripto para üniteleri dünyayla bir arada yine Türkiye’de de gündemde. En büyük para ünitesi bitcoin’in piyasa bedelinin son iki ayda 3 bin 500 dolardan 12 bin doların üzerine çıkması tekrar ilgi çekmesini sağladı.
 
Kripto para üniteleri dünyayla bir arada tekrar Türkiye’de de gündemde. En büyük para ünitesi bitcoin’in piyasa pahasının son iki ayda 3 bin 500 dolardan 12 bin doların üzerine çıkması tekrar ilgi çekmesini sağladı.
 
Kripto para üniteleri dünyayla bir arada yine Türkiye’de de gündemde. En büyük para ünitesi bitcoin’in piyasa kıymetinin son iki ayda 3 bin 500 dolardan 12 bin doların üzerine çıkması tekrar ilgi çekmesini sağladı.
 
Bitcoin fiyatının süratli arttığı günlerde, yükselişi bir fırsat olarak gören kullanıcıların kâr satışları sonrasında, satım tarafındaki hacimlerin yüzde 10-15 üzerinde arttığını söyleyebiliriz. Doğal birebir biçimde bu yükselişin devam edeceğini öngören kullanıcılar da alım tarafındaki hacimleri yüzde 8 ila 12 ortasında üst çekiyor.
 
Ayrıyeten genelde bitcoin süratli yükselirken, alt coin’lerde ise önemli düşüşler yaşanabiliyor. Bunu da alım fırsatı olarak gören kullanıcıların, alt coin alım hacimleri de bu türlü günlerde yüzde 20 civarında yükseliyor. Natürel bunların toplam hacim içindeki dağılımları farklı.
 
Ayrıyeten genelde bitcoin süratli yükselirken, alt coin’lerde ise önemli düşüşler yaşanabiliyor. Bunu da alım fırsatı olarak gören kullanıcıların, alt coin alım hacimleri de bu türlü günlerde yüzde 20 civarında yükseliyor. Alışılmış bunların toplam hacim içindeki dağılımları farklı.
 
Ayrıyeten genelde bitcoin süratli yükselirken, alt coin’lerde ise önemli düşüşler yaşanabiliyor. Bunu da alım fırsatı olarak gören kullanıcıların, alt coin alım hacimleri de bu türlü günlerde yüzde 20 civarında yükseliyor. Natürel bunların toplam hacim içindeki dağılımları farklı.
 
Kripto para ünitelerine olan ağır ilgi bu alanda faaliyet gösteren yerli borsaların sayısının da artmasında tesirli oldu. Türkiye’de faaliyet gösteren 20’den fazla borsa var. Kripto para yatırımcılarının borsalardan en büyük beklentisi güvenlik ve yüksek sürat. Tüm dünyada kripto para borsalarının karşılaştığı en büyük meydan okuma güvenlik. Mümkün taarruzlara karşı tüketicilerin bilgilerini ve varlıklarını ne kadar korudukları değerli.
 
Dünyada bu cins atakların yaşandığı ülkeler ortasında Türkiye üst sıralarda değil. Lakin Türkiye’deki yerli kripto para borsalarının ne kadarının böylesine üst seviye akınlara karşı inançlı olduğunu da tartışmak gerekiyor. Buna karşı alınabilecek en teknolojik tedbir ‘cold wallet’ yani soğuk cüzdanlar. Bu cüzdan bitcoin’lerinizi kullanmak için gereksiniminiz olan bâtın kodu korur ve bir internet bankacılığı hesabı üzere süreçlerin yönetilmesine yardımcı olur.
 
Dünyada bu cins akınların yaşandığı ülkeler ortasında Türkiye üst sıralarda değil. Lakin Türkiye’deki yerli kripto para borsalarının ne kadarının böylesine üst seviye ataklara karşı inançlı olduğunu da tartışmak gerekiyor. Buna karşı alınabilecek en teknolojik tedbir ‘cold wallet’ yani soğuk cüzdanlar. Bu cüzdan bitcoin’lerinizi kullanmak için gereksiniminiz olan saklı kodu korur ve bir internet bankacılığı hesabı üzere süreçlerin yönetilmesine yardımcı olur.
 
Bitcoin, web bazlı alım satım platformlarında alınıp satılabiliyor. Türkiye’de bu bahiste faaliyet gösteren 20’den fazla borsa var. Dünyadaki başka borsalarda da yatırım yapılabiliyor. Sitelerin ve borsaların emniyetli olmasına dikkat etmek gerekiyor. Borsalarda siteler üzerinden istenen evrakları temin ederek besabınızı açıyorsunuz. Sitelerin kolay alım satım sayfaları bulunuyor.
 
Satış yaptıysanız paranızı, alım yaptıysanız kripto paranızı ‘cüzdan’ denilen kripto paralarınızı saklayabileceğiniz uygulama yahut platformlara aktarabiliyorsunuz. Üyeler hesaplarına para gönderirken yahut çekerken yalnızca kendilerine ilişkin banka hesabını kullanırlar. 

Başa dön tuşu