BKM Express’in kapanacağı tarih belli oldu

Birden fazla kredi kartını dijital bir cüzdan uygulamasında bir ortaya getiren ve Bankalararası Kart Merkezi BKM tarafından sunulan BKM Express uygulaması ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde bir karar alınmıştı. Rekabet Kurumu tarafından alınan karara nazaran bu hizmetin sonlandırılmasına karar verilmişti. Fakat gerekçeli karar açıklanmadığı için hizmetin sonlandırılması için kesin bir tarih verilmemişti. Rekabet Kurumu gerekçeli kararını da yayınladı ve bu açıklama ile birlikte BKM Express‘in kapatılması için 60 günlük müddet başladı.

BKM Express’in kapanacağı tarih aşikâr oldu

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada “4054 Sayılı Kanun’un 5. Hususu Uyarınca Ferdi Muafiyet Tanınması Talebi” başlıklı belgenin sonuçlandığı duyuruldu. Buna nazaran BKM’nin sunduğu BKM Express, 4054 sayılı Kanun’un 4. unsuruna terslik teşkil ediyor. Bu yüzden, birebir kanunun 8. hususu kapsamında aksi tespit evrakı verilemeyeceği de lisana getirildi. 4054 sayılı kanunun 5. unsuru kapsamında olan koşulları da taşımadığı belirtilen hizmete muafiyet tanınamayacağı açıklandı. Bu nedenle de BKM’ye tanınan muafiyet geri alındı.

Alınan kararla birlikte BKM Express‘in 60 gün içinde kapanma süreci de başlamış oldu. 9 Eylül 2019’da yayınlanan kararın akabinde BKM Express‘in resmi olarak kapatılması gerekiyor.

Öte yandan BKM‘nin karar için itiraz hakkı bulunuyor. Lakin itiraz edilmez ya da itiraz kabul edilmezse 9 Kasım 2019 tarihinde BKM Express‘in faaliyetlerine son vermesi ya da muafiyet kullanan özelliklerini devre dışı bırakması gerekiyor.

Başa dön tuşu