Booking.com davasında karar çıktı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) vergi ödemediği ve haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle Booking.com hakkında açtığı davada karar çıktı.

Booking.com davasında karar çıktı

HaberTürk’ten Serdar Kulaksız’ın haberine nazaran mahkeme davayı kabul etti ve ‘haksız rekabet var’ dedi. Booking.com ile ilgili haksız rekabete neden olan aksiyonların giderilerek 500 bin TL teminat yatırılması karşılığında ihtiyati önlemin kaldırılmasına karar verildi.

Kararda, şirketin vergi ödemediği ve iş yeri açmak için gerekli müsaadeleri almadığı belirtilirken, dijital ve sabit iş yeri açma yoluyla faaliyette bulunarak idari ve türel kontrollerden kaçındığı tabir edildi. Bu yolla, denetlenmelerini engellediğine dikkat çekildi.

Kurumun, otellerle imzalamış olduğu fiyat ve kontenjan oranları ile en yeterli fiyat garantisi sunmasının haksız rekabete neden olduğu söz edilen kararda, Booking.com adresli internet adresinde haksız rekabete neden olan reklamlara yer verilerek şirketin haksız rekabete yol açtığı belirtildi.

2 yıldır Türkiye’de faaliyetleri yasaklı

TÜRSAB, vergi ödemediği ve haksız rekabet yarattığı gerekçesyle Hollanda merkezli Booking.com’a 2017 yılında dava açmıştı. Online otel rezervasyonu faaliyeti yürüten Booking.com, yaklaşık 2 yıldır Türkiye’de yasaklı durumda.

Buna nazaran, siteye Türkiye’den giren tatilciler Türkiye’deki otelleri sitede görüntüleyemiyor. Ancak, yurtdışında siteye girişlerde Türkiye’deki otellerin görüntülenmesine bir ıstırap yaşanmıyor. Tıpkı formda, Türkiye’den Booking.com’a girenler yurtdışındaki otellere de erişebiliyor.

Başa dön tuşu