Burger King’den e-atık konusunda bilinçlendirme etkinliği

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) iş birliğiyle Dila Kurdoğlu’nun istekli teşebbüsüyle fiyatsız olarak düzenlenen atölye, büyük ilgi gördü.

Burger King’den e-atık konusunda bilinçlendirme çalışması

Türkiye’nin en yaygın burger restoran zinciri Burger King, etrafa karşı sorumlu yaklaşımı doğrultusunda gerçekleştirdiği aktivitelere bir yenisini daha ekledi. E-atık konusuna dikkat çekmeyi amaçlayan Burger King, TÜBİSAD iş birliğiyle Erhan-Didem Kurdoğlu’nun kızları Dila Kurdoğlu’nun istekli teşebbüsüyle TÜBİSAD’ın E-Atık’lar konusunda farkındalık yaratmak maksadıyla oluşturduğu atölyelerden biri olan “E-Atıklardan Mozaik Atölyesi” aktifliğini düzenledi. E-Atık Farkındalık TÜBİSAD etkinliklerini öbür vilayetlerde de gerçekleştirerek daha geniş kitleye erişmeyi, toplumsal yarar sağlamak üzere hareket etmeyi amaçlayan Dila Kurdoğlu, bu birinci atölyeye Caddebostan Burger King® restoranında E-Atık bilgilendirmesi yaparak eşlik etti. Saat 12.00 prestijiyle başlayacak atölye, saat 15.00’e kadar 3 seans halinde gerçekleşti. TÜBİSAD yetkilileri ve Atölye bi’mola eğitmenlerinin eşlik ettiği aktiflikte, yuvarlak formlu plakalara eski CD modülleri üzere e-atık gereçler yapıştırıp boyanarak, dekoratif nesneler oluşturuldu. İştirakçiler böylelikle hem yaratıcılıklarını geliştirmiş hem de e-atık konusunda da bilgi edinmiş oldu.

E-atık alanında bilhassa çocuklarda erken yaşta farkındalık yaratıp, bu hususta şuurlu bireyler yetiştirmek büyük değer taşıyor. Günümüzde elektronik aygıt kullanımının yaygınlaşmasıyla e-atık ölçüsü da daima olarak artış gösteriyor. TÜBİSAD datalarına nazaran Türkiye’de evsel kaynaklı yıllık e-atık ölçüsü yaklaşık 100 bin ton civarında seyrediyor. Çoklukla çöpe atılan ya da konutta saklanan e-atıkları iktisada kazandırarak etrafa ve iktisada katkı sağlamak mümkün olabiliyor. Yeniden TÜBİSAD datalarına nazaran meskenlerde atık haline gelmiş ve meskenlerde en çok yer işgal eden E-Atıklar; tabletler, cep telefonları, aydınlatma ekipmanları, fotoğraf makineleri, yazıcılar ve kablolar (şarj kabloları, kulaklıklar vb.) olarak tespit edildi. Aktiflik müddeti boyunca tüm vatandaşlar meskenlerinde bulunan E-Atıklarını, Burger King önündeki E-Atık toplama aracına teslim ederek geri dönüşüme kazandırdılar.

Başa dön tuşu