Cem Kıvırcık yazdı: Kapı kilitleri bile akıllandı…

Merhaba…

Sene 1953… İstanbul Tahtakale’de küçük bir atölye… O günlerin en tanınan eserleri olan karyola borusu ve gaz ocağı üretimi yapılıyor. Atölye sahibi Sadık Özgür, evvel Devlet Deniz Yolları, daha sonra bahriyeli olarak yaptığı askerlik misyonu sırasında torna, tesviye konusunda ustalaşmış. Bir gün yerli üretim kapı kilidi yapmaya karar veriyor ve Kale Kilit’in temelleri atılıyor.

Cem Kıvırcık yazdı: Kapı kilitleri bile akıllandı…

Geçtiğimiz günlerde Kale Sanayi Holding’in Vadistanbul’da konsept mağazasını ziyaret ettim. Teknoloji ve Ar-Ge’nin sokaktaki beşere direkt dokunduğu bir ortam buldum. En kolay kapı kilidinden, en karmaşık güvenlik sistemlerine kadar tahliller bütünleşmiş ve birlikte çalışıyor.

Bizleri konuk eden Kale Kilit Pazarlama ve İş Geliştirme Yöneticisi Sinan Yorgancıgil ve Pazarlama Bağlantı Müdürü Hasan Yılmaz, yaklaşık 500 milyon TL’lik bir yatırım süreciyle başlattıkları dönüşüm sürecinin sonuçlarını bizlerle paylaştılar. Yorgancıgil, “Bu yeni devirde akıllı teknolojileri ve müşterilerimizin değişen taleplerini odağımıza alarak, tüketicilerimize birebir dokunma imkânı bulacağız. Sanayi 4.0’a da uygun yatırım projeleri ile tüm proseslerimizi modernize ediyoruz. Entegre güvenlik vizyonumuzu ve teknolojik bakış açımızı yansıtan konsept mağazalarımızın sayısını gelecekte artırmayı planlıyoruz” diyor.

Sohbetimizin en farklı mevzularından biri geçtiğimiz yıl Türkiye’de bugüne kadar güvenlik alışkanlıkları konusunda yapılmış en kapsamlı tüketici araştırmasıydı. 8 vilayette 3.150 bireyle yüz yüze görüşülerek hayata geçirilen Türkiye’nin Güvenlik Alışkanlıkları Araştırması sonuçlarından kimi örnekler:

  • Türkiye’de konut ve işyeri güvenliğinde en büyük korku yüzde 75 ile hırsızlık
  • Bir hırsızlık hadisesi yaşayanların oranı yüzde 56
  • Yüzde 38’imiz meskenden çıkarken, yüzde 49’umuz gece yatarken kapıyı kitlemiyor
  • Yüzde 45 meskenden çıkarken kapıda anahtar unutma tasası yaşıyor

Kapının kilitlenmemesi, ya da daha beteri anahtarın kapıda unutulması çok değerli bir güvenlik sorunu. Lakin hırsızları kilitli kapılar da durdurmuyor elbette. Bilhassa kapının sağlamlığı, gerçek manada “çelik” olması gerektiğine dikkat çekiyor Sinan Beyefendi… Konsept mağazayı gezerken, Kale tarafından üretilen çelik kapıların içinde kullanılan materyalleri gösteriyor.

Bu klasik güvenlik materyallerinin yanında beni en çok etkileyen inovatif eser Alarmlı Silindir oldu. Daha evvel “birinci nesil” olarak isimlendirdikleri model, aslında radarıma girmişti. Dünyada öteki bir ülkede gibisi olmayan, sadece Türkiye’de, Türk mühendisler tarafından Ar-Ge’si yapılan, patenti alınan ve üretilen Alarmlı Silindir uygulaması son derece pratik bir güvenlik tedbiri…

Halk ortasında “göbek” de denilen kilidin ortasında anahtarı soktuğumuz “silindir”i bilirsiniz. Çoklukla önlemli olanlarımız, konut, dükkan, vs. değiştirdiklerinde bu silindiri, hasebiyle anahtarları değiştirirler. Bu aslında eli tornavida tutan herkesin yapabileceği kolay bir iştir.

Hırsızların birçoğu ülkemizde bu silindiri zorlayarak kırmak suretiyle kilidi fonksiyonsuz hale getirerek, konutlara giriyorlar. Aslında maymuncuk kullanan, sofistike hırsız sayımız şükür yok denecek kadar az… İşte tam bu noktada hırsız, kapı kilidini kırdığında, alarm devreye giriyor ve  100 dBA ses düzeyinde öterek, hırsızı daha kapıdan içeri girmeden caydırıyor. Zati çok daha değerli olan da bu… Klasik alarm usulleri hırsız kapıdan, pencereden yere girdiğinde çalışıyor. Yani bir manada mahremiyete tecavüz gerçekleşmiş oluyor. Bunun da ruhsal tesirleri malum… Meğer yapı marketlerden satın alabileceğiniz ve bir tornavida ile değiştirebileceğiniz akıllı silindirle hırsızı kapıdan içeri sokmamak mümkün…

Bir de Ekstra Defans bütünleşik güvenlik sistemi var. Bu sistemde Kale Alarm’ın içerisinde yer alan devre, dünya patentli eser Ekstra Defans ile ilişki kurarak alarmla entegre formda çalışıyor. Bu sayede hırsız kilidi kırmayı başarırsa bunu algılayıp hem 110 dBA ses düzeyindeki kendi alarmını devreye sokarak etrafa sesli ikazda bulunuyor, hem de sistem Kale Alarm İzleme Merkezi’ne de sinyal göndererek, gerekirse de kolluk kuvvetlerine anında haber veriyor. Ekstra Defans’ın öne çıkan bir öteki özelliği ise anahtarın silindirde 10 saniye ve daha uzun unutulması durumunda, silindir 100 dBA ses düzeyinde öterek kullanıcıyı uyarıyor. Böylelikle kapıda anahtar unutma kaygısına ve bu nedenle gerçekleşebilecek makûs niyetli teşebbüslere son veriyor.

Elinizde alışveriş torbaları yorgun, argın geldiniz… Anahtarı çıkartmakla uğraşacak haliniz yok. İşte tam bu noktada da Akıllı Kilit devreye giriyor. Yalnızca yüz tanıma özelliğiyle kapının açılmasını sağlayan Akıllı Kilit; taşınabilir uygulama, uzaktan kumanda, kartlı ya da parolalı giriş ile göz ve parmak izi okuyucularla uyumlu halde çalışabiliyor. Kapı çekildiğinde devreye giren otomatik kilitlenme işlevi sayesinde anahtar çevirmeye gerek kalmadan kapı resen kilitleniyor.

Son olarak, kapınızı kilitlemeyi unutmayın… Zira kilitlenmemiş bir kapı hırsıza davetiyedir

Sevgiyle kalın,

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Başa dön tuşu