Çıktığı Dönem Yasaklanmış 13 Popüler Şarkı

Bir şarkının çok özel bir sebebi olmadığı sürece yasaklanmaması gerekir. Ancak ne yazık ki bugün olduğu gibi geçmişte de yasaklanan pek çok şarkı var. Şimdi sizlere bu şarkıları listeleyeceğiz.

Bazı şarkılar vardır, içindeki anlam belirli kesimleri rahatsız edebilir. Ülkemizde de biz farkında olmasak dahi TRT onayından geçemeyen pek çok şarkı var. Günümüzde internet ile bu yasak çok görünmüyor olsa da özellikle geçmiş yıllarda bir şarkıya yayın yasağı getirildiğinde erişim imkanı büyük ölçüde yok oluyordu.

Daha çok geçmiş yıllarda yasaklanan pek çok şarkı var. Bu yasaklamalar siyasi, intihara özendirmek gibi nedenlerden kaynaklanıyordu. Günümüzde artık efsaneleşmiş pek çok şarkının bu listede yer aldığını görünce muhtemelen sizler de bizim gibi şaşıracaksınız.

Barış Manço’nun bize hayvan sevgisini aşıladığı Arkadaşım Eşek şarkısı, “bir insanın arkadaşının eşek olamayacağı” gerekçesiyle yasaklanmış.

Ayrıca Manço’ya eşek yerine “kuzu” demesi de önerilmiş.

Sezen Aksu’nun 1988 albümünde yer alan “Sarışınım” şarkısı da yasaklılar arasında. Sebebi ise şarkının bestesini bir Ermeni sanatçının yapmış olması. Bu isim ise Ara Dinkjan.

Musa Eroğlu’nun sevilen türkülerinden “Yolun Sonu Görünüyor!” da bir dönem yasaklı olan şarkılardan. Yasaklı olmasının gerekçesi ise intiharı çağrıştırıp özendirmek.

Uzun yolculukların vazgeçilmez şarkılarından Bulutsuzluk Özlemi’nin “Güneye Giderken” şarkısı “solda Güneş yükseliyordu” cümlesindeki solculuk iması nedeniyle yasaklı şarkılardandı.

“Hayat Bayram Olsa” şarkısını bilmeyeniniz yoktur. Şarkıdaki “İnsanlar el ele tutuşsa, birlik olsa” gibi sözler şarkıda “komünist propagandası yapılıyor” iddialarına neden olarak yasaklanmıştı.

Anlamlı şarkılar denildiğinde sayılı sanatçılar arasında yer alan Leman Sam’ın “Anladım” şarkısı da yasaklanmış.

Şarkıda yer alan “Dün gece hiç tanımadığım bir erkeğe usulca sokulup merhaba dedim” sözü Türk kadınının tanımadığı bir erkeğe selam vermeyeceği, şarkının Türk kadınının ahlakını bozduğu gerekçesiyle TRT tarafından yasaklandı.

İçindeki hüznüyle ruhumuza işleyen Melike Demirağ’ın “Arkadaş” şarkısı “üstü kapalı komünizm propagandası yaptığı” gerekçesiyle iptal edilen şarkılardan. 

Sezen Aksu, Özdemir Erdoğan gibi isimlerden dinlediğimiz “İkinci Bahar” şarkısı da bu listedeki diğer şarkılarla aynı kaderi paylaşıyor. Şarkının “ahlaka aykırı sözler barındırdığı” gerekçesiyle yasaklandığını söyleyelim.

Adeta dinleyenlere hayatının hikayesini anlatan Bergen’in “Acıların Kadını” şarkısı, “insanların ruh halini kötü yönde etkilediği” gerekçesiyle yasaklanmış. 

Biraz eskilere gidelim. Hamiyet Yüceses’in sesinden “Ada Sahillerinde bekliyorum” şarkısını dinlemek ayrı güzeldir. Ancak bu şarkının da bir dönem yasaklı olduğunu söylememiz gerekiyor.

Şarkının yasaklanmasının sebebi, Adnan Menderes ve DP üyelerinin yargılandığı döneme uzanıyor. İdam edilen bu isimler Yassıada’da yargılanmıştı. Şarkı ise bu adayı akla getirmesi nedeniyle yasaklanmıştı.

Murat Kekilli’nin 90’lara damgasını vuran şarkısı “Bu Akşam Ölürüm”, “Türk gençliğini intihara özendirmesi” nedeniyle yasaklanmıştı.

Dinlediğinizde Sizi Zamanda Yolculuğa Çıkartacak 23 Efsane Türk Film Müziği

Şarkısı en çok yasaklanan sanatçılar arasında bulunan Cem Karaca’nın “Tamirci Çırağı” şarkısı da uzun süre yasaklı kalmıştı. 

Şarkıya sol söylem içeriği ve sınıfçılık yaptığı gerekçesiyle yasak gelmişti.

Orhan Gencebay’ın en ünlü şarkılarından olan “Batsın Bu Dünya”, “mevcut düzene isyan edip insanların ruh halini bozduğu” gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Sizi Bulunduğunuz Yerden Daha Farklı Bir Yere Taşıyacak 75 Efsane Film Müziği [Spotify Listesi]

Eğlenceli Melodilerinin Ardında Aslında Bir Hüzün Barındıran 10 Şarkı

Başa dön tuşu