Depremde GSM şebekeleri çöktü

İstanbul’da bugün saat 13.59’da 5.8 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi. Kent genelinde şiddetli biçimde hissedilen sarsıntı sonrası 4.1 ve 4.0 büyüklüğünde sarsıntılar kaydedildi. Sarsıntının çabucak sonrasında ise GSM operatörlerinde bağlantı sorunu yaşandı. Sarsıntının çabucak akabinde yakınlarıyla bağlantı kurmak isteyenlerin şebekelere yüklenmesi sonucunda sesli arama yapılamadı.

Depremde GSM şebekeleri çöktü

Bu aksaklığa karşın Turkcell ve Vodafone şebekelerinde aboneler en azından WhatsApp ve Telegram üzere anlık irtibat uygulamalarını kullanmaya devam etti. Fakat Türk Telekom’da erişim sorunu uzun mühlet devam etti. Yaklaşık 3 saat süren sorunun kısmen çözüldü. Yeniden de toplumsal medyada birtakım kullanıcılar yalnızca İstanbul değil farklı kentlerde de Türk Telekom’da erişim sorunu yaşandığı şikayetlerini lisana getiriyorlar. 

Depremde kesintisiz bağlantı kurulabilir mi?

Deprem üzere acil durumlarda GSM şebekeleri genelde çalışmaz hale geliyor. Bunun temel sebebi GSM şebeke altyapılarının muhakkak bir kapasiteye sahip olması. Bu kapasite genelde abonelerin belirli bir oranının tıpkı anda görüşme yapacağı kurgusu üzerine hazırlanır. Lakin sarsıntı üzere özel durumlarda birebir anda birçok abone konuşmak istediğinde şebekeler çöker. Bu yüzden zelzele üzere anlarda WhatsApp üzere anlık irtibat uygulamaları kullanılmalıdır. 

Başa dön tuşu