Dilan Polat Gibi “Sonradan Görme” Fenomenlerin Psikolojisi

Bir süredir Türkiye gündemini meşgul eden Dilan ve Engin Polat çiftinin tutuklanması, gözleri diğer fenomenlere de çevirdi. Normal bir hayat sürerken kısa sürede zengin olan, ihtişamlı hayatlarını göze sokan, estetik yaptırarak güzellik algılarını değiştiren fenomenlerin sosyal medyadaki abartılı paylaşımları akıllarda soru işareti bırakmaya devam ediyor.

Dilan Polat’ın gecekondu hayatından 5 yıl gibi bir sürede kiralık uçaklarla doğum günü kutlamalarına, altın tozlu Türk kahvelerine, dolarla süslenmiş bigudilere geçişi, sadece takipçilerin değil adli mercilerin de radarına girdi.

Olaya farklı bir açıdan bakarak, tabiri caizse “sonradan görme” olarak adlandırılan birçok fenomenin yaşadığı ruhsal durumları uzmanlara sorduk. Ancak öncesinde bu kişilerin nelerle gündeme geldiğini hatırlayalım ve ardından davranışlarının altında yatabilecek olan sebepleri değerlendirelim.

Radarda başka hangi “bir anda zengin olan” fenomenler var?

özlem tayyar öz

Özellikle Dilan Polat’ın tutuklanmasının ardından gözler bir anda birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından dikkat çekmeye başlayan ve çok abartılı hayatlar yaşayan fenomenlere yöneldi.

Özlem ve Tayyar Öz çiftinin şaşalı hayatı sorgulanmaya başlarken Dilan Polat’ın tutuklanmasının ardından hayatlarını daha “normal” gibi göstermeleri ise birçok kişinin bu durumu “korku” olarak tanımlamasına neden oldu. İmitasyon altınlar ile yapılan paylaşımlar da buna örnek olarak gösteriliyor.

Dilan Polat’ın da arkadaşı olan Şule Kayatürk (Şulemsi) ise bir diğer odak noktası durumunda.

şulemsi eski ve yeni hali

Özellikle geçmiş fotoğraflarının ortaya çıkmasının ardından “Nereden nereye geldi.” dedirten durumun bariz örneklerinden biri Şulemsi, hem fiziksel değişimi hem de zenginliği ile göze çarpıyor.

Başa dön tuşu