Huawei’ye TSMC destek çıktı!

Trump hükümetinin baskısı ile son periyotta birçok ABD merkezli şirket Huawei’yi yaptırım listesine almıştı. Bu isimlerin başında Google, Qualcomm, ARM ve Intel üzere şirketler başı çekmişti. Lakin dünyanın en büyük işlemci üreticisi olan TSMC bu yasaklamalara uymayarak Huawei için işlemci üretmeye devam edeceğini açıkladı. TSMC bu bağlamda Huawei’ye dayanağını açıklayan birinci isim oldu.

Huawei’ye TSMC dayanak çıktı!

Çinli teknoloji devi Huawei, Trump hükümetinin baskısı ile son günlerde hayli makus günler geçiriyor. Öncelikle Google’ın Çinli üreticinin Android lisansını iptal etmesi global ölçekte ses getirmişti. Bu gelişmenin akabinde Intel ve Qualcomm’da çip konusunda Huawei’yle olan işbirliklerini durdurduklarını açıklamışlardı. Lakin en büyük darbe ARM’den gelmişti. ARM tarafından yapılan açıklamada Huawei ile olan ticari alakaların sonlandırıldığı söz edilmişti.

Peş peşe gelen bu açıklamaların akabinde Huawei hayli sıkıntı günler geçirmeye başlamış ve bu durum şirketin akıllı telefon dalındaki geleceğinin sorgulanmaya başlamasına neden olmuştu. 

Ancak yeniden de tüm ortakları Çinli şirket Huawei’ye sırt dönmüş değil. Dünyanın en büyük işlemci üreticisi olan Tayvanlı TSMC, ABD’nin Huawei’ye uyguladığı yasaklardan etkilenmeyeceklerini, Huawei’ye işlemci tedarik etmeye devam edeceklerini açıkladı. Yani Tayvan merkezli şirket önümüzdeki devirde de Kirin yonga setlerini üretmeye devam edecek. Böylelikle Huawei’nin işlemci üretimi için yeni bir ortak aramasına gerek olmayacak.

Dünyanın en büyük işlemci üreticisi olan TSMC, sadece Huawei’nin HiSilicon Kirin işlemcilerini değil, Qualcomm’un Snapdragon, MediaTek’in Helio ve Apple’ın A serisi işlemcilerini de üretiyor. Huawei’nin dünyanın en çok satan akıllı telefon şirketlerinden biri olduğunu düşünüldüğünde, Huawei’nin TSMC için değerli bir gelir kaynağı olduğu açık bir gerçek.

Başa dön tuşu