Dolubatarya ile Toyota Türkiye Davalık Oldu

Türkiye’deki popüler elektrikli otomobil içerik üreticilerinden Dolubatarya ile Toyota Türkiye davalık oldu. Davanın nedeni, Dolubatarya’nın bir videoda Toyota için “yalancı” ifadesini kullanmış olması.

Türkiye’de elektrikli otomobil konusunda en bilindik içerik üreticilerin başında gelen “Dolubatarya” ile Japon otomobil devi Toyota’nın Türkiye distribütörü olan “ALJ Türkiye” arasında “kavga” çıktı. Gelen son haberlere göre Toyota Türkiye, Dolubatarya’ya dava açmış durumda. Peki ikili arasında neler yaşanıyor?

Dolubatarya’nın 10 Aralık 2023 tarihinde yayımladı “Togg Zammı ve Batarya Fabrikasında Son Durum | Toyota-BYD Ortak Üretimi SUV | Hızlı Şarj #51” başlıklı YouTube videosu, gerilimin fitilini ateşleyen nokta olmuş gibi görünüyor. 70 bin civarı görüntüleme sayısına ulaşan video, Toyota Türkiye’yi rahatsız etmiş durumda. İyi de o videoda neler anlatılıyor?

Videoda, Toyota’nın “yalan söylediği” belirtiliyor

Toyota dolubatarya davalık oldu

Dolubatarya tarafından paylaşılan videoda, o günlerde gündem olan bir haberden bahsediliyor. Bu haberin içeriği, dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden BYD’nin, Toyota’ya batarya ve elektrikli motor üretmesiyle ilgili. İçerik üreticiler, bu haber üzerine konuşurken firmaların genel olarak elektrikli otomobil konusunda verdikleri sözleri tutamadıklarından dem vurup, yalan söylediklerini ifade ediyorlar. İşte olayın mahkemelik olmasının nedeni tam olarak bu.

Dolubatarya, 11 Aralık’ta yaptığı bir paylaşım ile gerilimi duyurmuştu:

Başa dön tuşu