Dünyanın en eski web kamerası kapanıyor

FogCam’in internet sitesinden yapılan açıklamaya nazaran, 1994 yılında bir öğrenci projesi olarak San Francisco Eyalet Üniversitesi Eğitim Teknolojileri Departmanı’nda hayata geçirilen ve internet üzerinden yayın yapan web kamerası FogCam, bu ayın sonunda yayın yapmayı durduracak.

Dünyanın en eski ve devam eden web kamerası operasyonu olan FogCam, internet dünyasındaki Web 2.0 üzere birçok değişime tanıklık ederek 25 yıldır internet sitesi üzerinden kesintisiz yayın yapıyordu. Jeff Schwartz ve Dan Wong tarafından hayata geçirilen FogCam projesi, 25 yıl içerisinde San Francisco Eyalet Üniversitesi’nin farklı noktalarından yayın hayatını sürdürüyordu.

“İNTERNET TARİHİNDE ÖZEL BİR YERE SAHİP”

Projeye son verilmesiyle ilgili, FogCam’in sitesinden yapılan açıklamada, 1994’ten bu yana internetin büyük değişiklere uğradığı lakin FogCam’in internet tarihinde daima özel bir yere sahip olacağı belirtilerek, “25 yılın akabinde, FogCam Ağustos sonunda kapanacak. Tüm takipçilerimize ve San Francisco Eyalet Üniversitesi’ne yıllar uzunluğu süren dayanakları için teşekkür ediyoruz.” sözleri kullanıldı.

Projenin kurucularından Jeff Schwartz, ABD’de yayın yapan SFGate gazetesine verdiği röportajda, FogCam’in yayın hayatına devam edebilmesi için inançlı bir lokasyon bulmanın zorlaştığını belirterek, kameranın yayın hayatına son verme vaktinin geldiğini söz etti.

FogCam gibisi bir proje Cambridge Üniversitesi’nde 1991 yılında hayata geçirilmiş ve 2001 yılında sona erdirilmişti. Bu nedenle, FogCam yayın hayatına devam eden en eski web kamerası unvanını elinde tutuyordu.

Başa dön tuşu