Elektronik sigara kadınlarda doğurganlığı azaltıyor

Sigaradan daha güzel bir alternatif olarak lanse edilen lakin son periyotta gizemli bir akciğer hastalığıyla ilişkilendirilen elektronik sigaranın, bayan doğurganlığını da olumsuz tarafta etkilediği belirlendi.

Yaklaşık 15 yıldır piyasada olan elektronik sigaranın içinde hala araştırılmamış kimi kimyasallar ve ısıtıcılar bulunuyor. 

Endokrin Topluluğu Dergisi’nde yayımlanan araştırmaya nazaran, e-sigaranın içerdiği kimyasallar embriyonun rahime yerleşmesini güçleştiriyor.

Araştırma ABD’deki Kuzey Carolina Üniversitesi’den bilim insanları tarafından gerçekleştirildi.   

Çalışma ayrıyeten gebe iken e-sigara kullanmanın bebeklerde hayat uzunluğu gelişimsel anormallikleri tetikleyebileceğini ortaya koydu.

OLUMSUZ TESİRLERİ İNSANLARDA DAHA ŞİDDETLİ OLABİLİR

Fareleri birkaç ay boyunca elektronik sigara dumanına maruz bırakan araştırmacılar, belirlenen müddetin sonunda dişi farelerdeki doğurganlığın kıymetli ölçüde düştüğünü belirlediler. Çevresel, genetik ve sıhhat faktörleri nedeniyle insanlarda bu olumsuz tesirin daha şiddetli olabileceği belirtiliyor. 

Sigaranın hamile kalmaya, spermlere, gebe bayanlara ve fetüslere ziyan verdiği uzun bir müddettir biliniyor. E-sigara ise piyasaya çıktığı günden bu yana zararsız bir alışkanlık olarak pazarlanıyordu.

Bilim insanları e-sigara kullanmanın olumsuz tesirlerinin, içeriğindeki baz sıvılar olan propilen glikol ve bitkisel gliserin aracılığıyla da şiddetlenebileceği belirtiyor. Daha evvelki araştırmalarda ortaya konan ispatlar, e-sigaradaki oranına bağlı olarak bitkisel gliserinin kişinin ciğerlerine çektiği nikotin ölçüsünü artırdığını tespit etmişti.

Sigara ve elektronik sigara, erkeklerde de üreme sistemini olumsuz etkiliyor. Mevzuya ait yakın vakitli bir bilimsel çalışma, nikotin içermeyen e-sigaraların bile erkek farelerde testis işlevine ziyan verebileceğini bulmuştu.

Başa dön tuşu