Elektronikte taksit düzenlemesi yürürlüğe girdi

BDDK, iki hafta evvel ilgili bölümde kredi kartı üst limitlerinde yeni düzenlemeye gitmişti. Böylece karar resmen yürürlüğe girmiş oldu Habertürk’te yer alan habere nazaran, mobilya ve elektronik eşya satışlarında taksitlendirme mühleti uzatılırken, kuyumda birinci defa taksit imkanı getirildi

Elektronikte taksit düzenlemesi yürürlüğe girdi

Ticaret Bakanlığının “Perakende Ticarette Uygulanacak Unsur ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna nazaran, görüntü, kamera ve ses sistemi üzere elektronik eşya ve tablet bilgisayarlar ile fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan televizyon ve cep telefonu satışlarında 6 aya kadar taksitlendirme yapılabilecek.

Perakende işletmelerce basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında 4 aya kadar taksitlendirme imkanı tanınırken, öteki kuyum satışlarında ise taksitlendirme yapılamayacak.

Buzdolabı, çamaşır, bulaşık makinesi ile mesken aletleri üzere elektrikli eşya satışları ve mobilya satışlarında taksitlendirme müddeti de 18 aya çıkarıldı.

Düzenlemeden evvel taksitlendirme mühleti, ses ve manzara sistemleriyle fiyatı 3 bin liranın üzerinde olan televizyon satışlarında 3 ay, bilgisayar ve tablet bilgisayarla fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonu satışlarında 6 ay, fiyatı 3 bin liranın altında olan televizyon satışlarında ise 9 ay olarak uygulanırken, kuyum satışlarında taksitlendirme yapılamıyordu.

Başa dön tuşu