Evinizin Tasarımına Uygun Tütsülük Seçimi Nasıl Yapılır?

Tütsünün tarihi oldukça eskidir. Bulunan tarihi yazılardan yola çıkarak ilk olarak insanları iyileştirmek için kullanıldığı söylenmektedir. Tütsü yerine gaz lambası kullananlar da vardır. Gaz lambası da aynı tütsü gibidir. Hindistan’dan gelen tütsü zamanla tüm dünyaya yayıldı.

Özellikle erken Çin ve Japonya’da bir sanat haline geldi. Soylular farklı tütsüler yapar ve bu tütsülerle insanlar arasında yarışmalar yapılırdı. Çeşitleri her geçen gün artıyor. Tütsü kullanımı hala mevcuttur ve meditasyon, dua veya günlük yaşamda çok popülerdir.

Mükemmel Tütsüyü Seçmek Neden Önemlidir?

Tütsü ile ilgili atasözlerinden ve gerçeklerden biri de herkesin kendisine uygun bir tütsü bulabileceğidir. Bu biraz araştırma gerektirebilir. Farklı kokuları denemek, farklı ülkelerden eşsiz tütsüleri denemek güzel bir yolculuk olacaktır. Doğru tütsünün insanlar üzerinde etkisi vardır.

En İyi Tütsü Seçimi

Tütsülük seçmeden önce şekillerine karar vermelisiniz. Tütsü geleneksel olarak üç farklı biçimde gelir. Bu formlar;

  • Tütsü çubuğu
  • Tütsü konisi
  • Reçine tütsü

Tütsü formlarını tanımak önemlidir. Çünkü tütsünün şekillerine göre farklı aksesuar setleri sunmak gerekir.

Çubuk Tütsü, buhurdan üzerine konulan, uzun ve ince yapılı bir tütsü çeşididir. Kum havuzunda da kullanılabilir. Buhurdan ile kullanılmalıdır.

Tütsü brülörleri, tütsü dumanının tüm odaya eşit olarak dağılmasını sağlar. Ortama uygun bir iç mekan seçmek de mümkündür. Odanın veya bulunduğu yerin zarif bir parçası haline gelir. Seçim sırasında kullanılan alana göre seçim yapılmalıdır.

Örneğin oturma odası için daha renkli ve yapılı bir model tercih edebilirken, yatak odası için sade bir seçim uygundur. Tütsü çubuklarının yanmaz ve ateşe dayanıklı olması çok önemlidir. Seramik her şeyden önce kalitesiyle öne çıkıyor. Bunun yanı sıra metal ve taş gibi buhurdanlıklar da tercih edilebilir.

Koni biçimli tütsü, muma benzer. Bu tütsüler küçük bir kaba konulmalıdır. Koni yanıklarına dayanıklı olmalıdır. Ayrıca tasın bir diğer amacı da tütsü küllerinin dağılmasını önlemektir.

Reçine Tütsü biraz daha karmaşık bir tütsü türüdür. Sansür ve kömür yakma olmalı. Reçine yanarsa kontrol edilmelidir. Yanan reçine gözetimsiz bırakılmamalıdır. Bu zorlukların dışında reçine tütsünün olumlu etkisi birden fazla türün karıştırılma imkânı sunmasıdır. Bu tür karışımlar oluşturarak tamamen yeni aromaterapi yaratmak mümkündür.

Tütsü Kokusu Seçerken Bunları Göz Önünde Bulundurun!

Tütsü seçmenin en zor ve en zor yanı koku seçimidir. Fakat bu konuda belirli kurallar vardır. Bu kurallara göre seçim yaparsanız size en uygun kokuyu bulmanız zor olmayacaktır.

Tütsü bu günlerde iş dünyasında da popülerdir. Hal böyle olunca da birçok firma tarafından üretilmektedir. Ancak bazıları doğal olmayan sentetik ürünler kullanıyor. Bu tütsüler sağlığa zararlı maddeler salar. Bu nedenle tütsü imalatı yapan firmanın kaliteli ürünler üretmesini sağlamak gerekmektedir.

Kaliteli markalardan doğal esanslar içeren doğal tütsüleri öneriyoruz. Örneğin, "7. ‘İnce’ adlı bir ürün muhtemelen suni içerikler içerir. Bu ürünlerin kokuları can sıkıcı olduğu gibi baş ağrısına da neden olur." Bunun yerine çiçek kokuları ve tanıdık bitki kokularını tercih etmelisiniz. Günümüzde en iyi tütsüler Hindistan, Tibet, Nepal ve Japonya’da yapılmaktadır. Tütsü alırken mutlaka satıcı firmanın tütsünü nereden aldığını öğrenin. Bu ülkelerde üretilen tütsüleri satın aldığınızda mükemmel tütsüye çok yakınsınız demektir.

Başa dön tuşu